Türk tarih tezinin oluşumu ve Türkiye'de tarih öğretimi
  1. Tez No: 92199
  2. Yazar: SALİH DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMİ ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
0.2. Özet Bu araştırmada, I. Bölümde, Türk Tarih Tezi'nin oluşumu ele alınmıştır. Ancak bundan önce Türk tarih bilincinin oluşmasında rol oynayan faktörler tespit edilmiştir. Bu bağlamda Birinci Türk Tarih Kongresinde Türk Tarihinin, felsefî temelleri konusunda çok önemli tezler ortaya atılmış ve bu tezler daha sonradan yapılan çalışmaları etkileyen adımlar olduğu anlaşılmaktadır. İkinci Tarih Kongresi bir çok yabancı bilim adamının katılımıyla, Türk Tarih Tezi ispat edilmeye çalışılmıştır; Türklerin Anadolu'ya İslam öncesi çağlarda geldiği ve Türklerin İslam öncesi, aydınlık medeniyetler yaşadığı idi. Tezler yabancılar tarafından desteklenmediği halde bu görüşler aynen ders kitaplarına yansıtılmıştır. ikinci Maarif Şûrasında, Türk Tarih Tezi ve onun ders kitaplarına yansıtılmasıyla birlikte tarih öğretiminde meydana gelen problemler tartışılmış ancak şûradaki önerilerin dikkate alınmadığı görülmüştür. E. Dünya Savaşından sonra tarih alanındaki gelişmeler batı ülkelerinde ders kitaplarına yansırken Türkiye'de bu gelişmelerin izleri çok fazla görülmez Türkiye'de gayri resmi tarih çalışmaları; Felsefe Kurumu tarih semineri, Tarih Vakfı Yurt Yayınlarının Buca sempozyumu ve uluslar arası İkinci Tarih Kongresiyle sınırlı kalmıştır. II. Bölümde bugün Trabzon'da ki klasik eğitim yapan liselerden ikisinde ve bir imam hatip lisesinde okutulan, tarih ders müfredatlarının eksiklikleri ve Türk Tarih Teziyle ne kadar bağdaştığı ve tarih öğretiminin problemlerinin neler olduğunu, öğretmen ve öğrencilere uyguladığım anketlerin değerlendirilmesinde tespit ettim. Yapılan anketlerin değerlendirmeleri sonucunda; öğretmenlerin gösterdiği problemler ile öğrencilere uyguladığım anket değerlendirmelerinde tespit ettiğim eksikliklerin önemli oranda uyuştuğunu gördüm. VII
Özet (Çeviri)
0.3. Summary In this thesis, in the first chapter, the comribution of Turkish history in the formation of a national conscience has been investigated before dealing with the subject, factors that are thought to have played importand role in the making of Turkish historical consience has been examined. In this context the first Congress of Turkish History that played an important role in the formation of Turkish historical thought has been studied in sider to gauge it's level of contribution to the Turkish historical thinking. Second International Congress of Turkish History where the Turkish historians tried to prove the Turkish Historycal Theory, has also been studied in this thesis, because the foreign scholarn rejected the views than Turks came to Anatolia before the Rize of İslam and founded bright and modern civilization in there however, in spite of the rejection of the foroigners these views of the Turkish historians had signifancant place is the Turkish history curriculums. n. Educational Board considered the place of Turkish historical theory is history curriculums and the problems of history teaching, but their suggestion was not taken into account is the history book written afterwards. The changes in historical thoughts is the after math of the second world war was reflected in the history curriculums of the western countries but not much in the Turkish history books. In the second chapter, history curriculums thougth in Turkish high schools (lise), their handicaps, problem and connections with the Turkish historical thought have been dealth with is the light of a questionare that was applied to the high schools in Trabzon. In the evaluation of the results of the questionare it was found but that the problems in history teacthing in directed by the teachers was in accord with the those of the students. VIII TC YÜKSEKÖ?RETİM KURIU,