Üniter devlet yapısı içinde vergilerin merkezi ve mahalli idareler arasında dağılımı
Local taxation in uniter state structure
- Tez No: 92200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Hızlı nüfus artışı ve sosyal refah devleti ilkelerinin yaygınlık kazanmasına paralel olarak halkın devletten beklediği hizmetler nitelik ve nicelik olarak artmıştır. Merkezi idarenin bu hizmetleri etkin bir şekilde yerine getirememesi ve demokrasi ideali mahalli idarelerin önemini artırmıştır. Mahalli idarelerle birlikte yerel özerklik ve onun bir parçası olarak da mali özerklik gündeme girmiştir. Yerel özerliğin iki yönü vardır: idari özerklik ve mali özerklik. İdari özerklik, mahalli idarelerin seçilmiş organları vasıtasıyla karar alma ve uygulama yetkisine sahip olmasını; mali özerklik ise, mahalli idarelerin kendine yeterli özkaynaklara malik bulunmasını, bunun için de vergi koyma ve toplama yetkisinin olmasını ifade eder. Bu iki özerklik kavramı birbirini tamamlar, biri olmadan diğeri de olmaz. Ancak, özerklik sınırsız olmayıp ülkelerin gelişmişlik seviyeleri ve idari sistemlerince tayin edilen yapılar ve sınırlamalar söz konusudur. Bu konuda Avrupa. Yerel Yönetimler Özerklik Şartı örnek alınması gereken ilkeler içermektedir. Özerk mahalli idarenin bir koşulu olan yerel vergileme, ya da başka bir deyişle mahalli idare vergilemesi, çeşitli boyutlarıyla tartışılan bir konudur. Yerel vergilemenin etkinlik ve demokratik katılımı artırma gibi yararlan olmasına karşılık, bölgeler arasında eşitsizlikleri artırma, etkin olmayan vergileme yapılarının ortaya çıkması ve ölçek ekonomilerden yararlanamama gibi olumsuzluklar da söz konusudur. Bütün bu faktörler dikkate alınarak, ülkenin şartlarına ve çağdaş gelişmelere göre bir model ortaya konulması ve bu modelin zaman içindeki gelişmelerle birlikte revizyona tabi tutulması gerekmektedir vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY Because of rapid increase in population and being widespread of the wellfare state principles, public expectations for more and better public services are on the rise. Because central goverment could not do well enough these services, and rising democratic ideals caused more important local administration. Thorough local administration, administrative and fiscal autonomy has become important. Local autonomy has two sides: administrative and fiscal autonomy. The first one means that, elected local autorities can decide and implement by itself without intervention of central goverment. Fiscal authonomy means that local authorities must have enough sources for self-finance, and must be authorized for local taxing. These two sides complete each other, there cannot be one of them without another. However autonomy is not unlimited, and there are structures which are determined by development level of the country and by the administration system. From this perspective, Europen Local Autonomy Act contains some ideal principles which must be. take into consideration. As a condition of autonomous local goverment (administration), local taxation is being argued in some senses. Although local taxation is considered useful in sense of effectivity and democratic participation, at the same time, it is considered in a negative sense because of causing of increased inequity among regions, ineffective taxing structure, and excluding scale economies. Considering all these factors, it is necessary that a local taxation model must be put forward and this model must be revised along changing time. IX