Kırgızistan orijinli biber genotiplerinin anter kültürü etkinliğinin belirlenmesi ve morfolojik karakterizasyonu
Determination of anther culture efficiency and morphological characterisation of pepper genotypes originating from Kyrgyzstan
  1. Tez No: 921998
  2. Yazar: SEDA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kırgızistan, Orta Asya ülkeleri arasında biyolojik çeşitlilik açısından kayda değer bir konumda olup, bu zenginlik içinde sebze ve meyve genetik kaynakları önemli bir rol oynamaktadır. Ekonomik açıdan stratejik ürünlerden biri olan biber, Kırgızistan'ın ekosistemine benzer özellikler taşıyan diğer ülkelerde de önemli bir yere sahiptir. Bu tür genetik kaynakların ıslah programlarına entegrasyonu, ülkemiz gibi yerlerde olduğu gibi, kıtanın tarımsal potansiyelinin artırılmasında kritik bir unsur teşkil etmektedir. Ayrıca, genetik kaynakların double haploid verimliliğinin anlaşılması, ıslah çalışmalarında önemli avantajlar sunmaktadır. Bu çalışmada toplam 27 biber genotipiyle, haploid bitki elde etmek amacıyla yapılan anter kültürü çalışmasında genotiplerin etkinlikleri incelenmiştir. Bunlardan 25 tanesi Kırgızistan orijinli olup, 2 tanesi anter kültürü etkinliği yüksek olan biber genotipleridir. Bu çalışmada 1336 anter kültüre alınmış ve anterlerin 365 tanesi embriyoya dönüşmüştür. Bu biberlerin içerisinde en yüksek bitkiye dönüşüm BY-25 genotipinde gerçekleşmiştir. 7 genotipte bitki elde edilememişken, 20 biber genotipinde sağlıklı bitkiye dönüşüm sağlanmıştır. Tomurcuk başına embriyo oranı %14, bitkiye dönüşüm oranı %15,6 olarak belirlenmiştir. Ayrıca bu çalışmada bitki ve meyvenin morfolojik olarak da UPOV kriterlerine göre karakterizasyonu yapılmıştır. Her bir genotipten 3'er adet bitki ve meyve de çalışılmıştır. Elde edilen dendrogramda 2 ana grup elde edilmiş olup Kırgızistan orijinli biber genotipleri arasında genetik benzerlik/farklılık 0,55-0,94 olarak belirlenmiştir. Elde edilen veriler hem anter kültürü hem de bitki ıslahı açısından önemli varyasyona sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Kyrgyzstan occupies a remarkable position among Central Asian countries in terms of biodiversity, and vegetable and fruit genetic resources play an important role in this richness. Pepper, one of the economically strategic crops, is also important in other countries with similar ecosystem characteristics to Kyrgyzstan. The integration of such genetic resources into breeding programs is a critical element in increasing the agricultural potential of the continent, as in our country. In addition, understanding the double haploid fertility of genetic resources offers important advantages in breeding studies. In this study, the efficiency of genotypes in producing haploid plants was investigated in anther culture studies using a total of 27 pepper genotypes. 25 of these genotypes were from Kyrgyzstan and 2 of these were chilli genotypes with high anther culture efficiency. In this study, 1336 anthers were cultured and 365 of the anthers were transformed into embryos. Among these peppers, the highest plant transformation occurred in the BY-25 genotype. No plants were obtained from 7 genotypes, whereas 20 chilli genotypes were transformed into healthy plants. The embryo per bud ratio was 14% and the plant transformation rate was 15.6%. In this study, morphological characterization of plants and fruits was also carried out according to UPOV criteria. The dendrogram revealed two main groups, with the genetic similarity/difference among the pepper genotypes of Kyrgyzstan origin ranging between 0.55 and 0.94. Three plants and fruits of each genotype were also examined. The data obtained showed significant variation both in terms of tissue culture and plant breeding.