Doğal renkli pamuğun özelliklerinin incelenerek konvansiyonel pamukla karşılaştırılması ve gelecek için iyi bir alternatif olup olmadığının araştırılması
Evaluation of natural coloured cotton features and comparision with conventional cotton to determine if it can be a sustainable alternative for the future
- Tez No: 922006
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİN HANİFE ERYÜRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Moda endüstrisi, sürekli kaydettiği büyümeyle dünyanın en hızlı büyüyen endüstrilerinden bir tanesidir. Bu büyümeyi hızlı moda akımı ve sürekli düşen fiyatlar desteklemektedir. Bu büyüme hızıyla devam ettiği takdirde; üretim aşamalarında bırakmış olduğu karbon ayak iziyle ve tüketim sonrası geride bırakılan atıklarla dünya sürdürülebilirliği için çok önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Dünyamız doğal kaynaklar açısından çok ciddi bir tehdit altındadır. Maalesef ki doğal kaynaklarımız sonsuz değildir ve özellikle son yıllarda bu kaynakların hızla tükendiği görülmektedir. Moda endüstrisi, bu kaynaklara etki açısından en büyük olmasa bile çok ciddi bir faktör olarak değerlendirilmelidir. Giysi üretimi; hammaddeden kumaşa, kumaştan ürüne kadar her aşamasında çok ciddi su, enerji ve kimyasal kullanımı gerektirmektedir. Giysi üretiminde 1900'den fazla kimyasal kullanılmakta ve hep bunlardan 165 tanesi Avrupa Birliği tarafından çevre açısından tehlikeli olarak nitelendirilmektedir. Görünen odur ki; moda endüstrisi satış odaklı, ucuz ürün sunarak büyüme stratejisi yerine, daha sürdürülebilir malzemelerle inovasyon geliştirerek kendini yeniden yaratmadıkça dünya üzerinde karbon ayak izini düşürme şansı da yoktur. Bu bağlamda, yapılacak olan en büyük inovasyon dünyadaki en çok kullanılan doğal elyaf olan pamuk elyafı üzerinde en büyük etkiyi yaratacaktır. Pamuk, yetiştirilmesi esnasında yoğun su kullanımı gerektiren ve doğası gereği kurak bölgelerde yetiştirilen bir üründür. Buna tarlada yetiştirilirken yoğun pestisit ve böcek ilacı kullanımını da eklersek; çevreye çok olumsuz etkilerinden söz edilebilir. Artan tüketici bilinci ve küresel ısınma sonucu, pamuk yetiştiriciliğinin daha sürdürülebilir olması konusunda giderek gelişen bir ilgi gözlemlenmektedir. Elyaftan kumaş üretimi esnasında kullanılan kimyasal boyar maddeler, su ve enerji çevreye ciddi zarar vermektedir. İşte bu noktada kullanılan kimyasal, su ve enerjinin azaltılması; üretim esnasında ortaya çıkan karbon ayak izinin düşürülmesi için çok önemlidir. Bu noktada, en ümit verici gelişmelerden bir tanesi doğal renkli pamuktur. Doğal renkli pamuk; rengini içinde bulunan pigmentlerden aldığı için, kumaş üretimi esnasında boyama süreçlerine gerek kalmaz. Bu da daha az kimyasal, su ve enerji kullanımı anlamına gelmektedir. Bu tezde doğal renkli pamuğun tarladan giysiye kadar olan yolculuğu incelenip, dünyamız için konvansiyonel pamuk karşısında gerçek bir alternatif olup olmadığına bakılacaktır.
Özet (Çeviri)
Fashion industry is constantly growing. Growing world population, slow increasing garment prices and fast fashion trends are also supporting that growth. According to the projection, speed of this growth is going to be a big thread to our future because of the released carbon footprint and leftover waste after usage. World is under pressure because of the limited natural resources. Many of our resources are about to run out and the textile industry is one of the biggest industries that cause that pollution. Garment production from raw material to fabric requires too much water, energy and chemicals. During fabric production, more than 1900 chemicals are used and 165 of them have already been determined as hazardous materials according to the European Union regulations. Time is running out for the fashion industry. Instead of a cheap price high-volume strategy, fashion industry needs to reinvent itself. There is massive opportunity for fashion industry to reduce its carbon footprint if the players invest in more sustainable innovative raw material. As the most common natural fiber, cotton will be the most important raw material in textile world, with the highest impact potential. Since cotton requires significant amount of water in the cotton fields, potential damage that it can cause during growing period can be very high potentially leading to draught. Not only water consumption, but also intenive insecticide and pesticide usage can be very dangerous for the environment. Especially after COVID-19, increased consumer consciousness about environment and the world's natural resources has motivated fashion industry to focus on improving the growing techniques and quality of cotton. During fabric production, both conventional and organic cotton fabrics requires significant amount of energy, chemicals and water. Therefore, reducing usage of water, checmicals and energy will help significantly contribute to the reduction of carbon footprint which is very critical. However, Natural Coloured Cotton can be very important asset for our future. Since the colours of natural coloured cotton come from its own pigments, dyeing is not required during fabric production which saves a substantial amount of water, energy and chemicals. Although, it has shorter fiber length, lower fiber strength and yield compared to conventional cotton, natural coloured cotton can be a great alternative to conventional cotton because of its sustainable nature. Using fewer resources during fabric production and requiring less insecticide and pesticide on the cotton field will provide good reasons to invest in natural cotton. In this thesis, I would like to analyse the features of natural colured cotton and would like to prove that natural colured cotton will be a great opportunity for our world's sustainability.