Enerji ihtiyacının belirlenmesi ve enerji dağıtımının gerçekleştirilmesi için 5G haberleşme teknolojisinin kullanılması
Using 5G communication technology in determining energy need and realizing energy distribution
- Tez No: 922044
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada elektrik üreticisi ve tüketicisi arasında 5G Haberleşme teknolojisi kullanılarak etkin iletişim sağlanması amaçlanmıştır. Elektrik tüketicisinin ihtiyaç duyduğu enerjinin zamanlama ve enerji iletimi açısından herhangi bir aksama olmaksızın kısa sürede sağlanmasına yönelik V2G teknolojisi uygulama olarak ele alınmıştır. V2G teknolojisi kullanımının avantaj ve dezavantajlarına odaklanılarak bu teknolojinin daha verimli kullanılabilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada MATLAB programı üzerinden çeşitli simülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Simülasyonlar iki temel aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada 5G haberleşme kutupsal kodlama ile veri akışının performans analizi gerçekleştirilmiştir. İkinci aşamada elektrikli araç sahiplerinin V2G (deşarj) / G2V (şarj) tercihleri ile şebekede oluşturacağı etki incelenmiştir. Bu kapsamda mikro şebeke kesiti üzerinden MATLAB ile modelleme yapılarak simülasyonu ile enerji akışı izlenmiştir. Sonuçların uygulanması ile ilgili olarak ise elektrikli araç kullanıcısının gün içerisinde değişen enerji talebi ve elektrik fiyatlarının daha düşük değerlerde olduğu durumlardan faydalanması halinde şebekeye ve kendine sağlayacağı kazanca dikkat çekilmiştir. Bulgular: Simülasyonlar sonucunda V2G özelliğine sahip elektrikli araçların 5G haberleşme ve akıllı şebeke alt yapısında hem şebekenin hem de kullanıcının menfaatine enerji yönetimi sağlanabileceği tespit edilmiştir. Sonuç: Gün içerisinde tüketicinin enerji talebi değişkendir. Bu değişkenliğe bağlı olarak gün içerisinde enerji fiyatlandırması da değişkenlik göstermektedir. Enerji fiyatlandırmasında enerjinin gün içerisindeki tüketim talebi etkilidir. Enerji talebinin yoğun olduğu zaman aralıklarında elektrikli araçların şebekeden enerji çekmesi durumunda şebekede ilave yük oluşacaktır. Bununla birlikte elektrikli araç kullanıcıları araçlarını yüksek fiyatlandırma ile şarj edecektir. Diğer taraftan elektrikli araçlar gün içerisinde yoğun bir şekilde kullanılmamaktadır. Elektrikli araçların şebekeye entegrasyonun sağlayan sistemler sayesinde elektrikli araç sahiplerinin şebekeyi kullanırken hem kendilerine hem de şebekeye kazanç sağlayacağı mekanizmalar oluşturulabilir. Enerji talebinin yüksek olduğu zamanlarda elektrikli araçların şarj yerine deşarj özelliğinin kullanılması durumunda şebekeye yardımcı enerji kaynağı olarak destek sağlayacaktır. Yine tüketici enerji talebinin düşük olduğu ve enerji fiyatlandırmasının düşük olduğu zamanlarda elektrikli araçların şarj edilmesinin daha avantajlı olabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it is aimed to provide effective communication between electricity producers and electricity consumers using 5G communication technology. V2G technology is considered as an application to provide the energy required by the electricity consumer in a short time without any disruption in terms of timing and energy transmission. By focusing on the advantages and disadvantages of using V2G technology, it is aimed to use this technology more efficiently. Method: In this study, various simulations were carried out through MATLAB program. The simulations consist of two main stages. In the first stage, the performance analysis of 5G communication polar coding and data flow was performed. In the second stage, the V2G (discharge) / G2V (charging) preferences of electric vehicle owners and the impact on the grid were analyzed. In this context, energy flow was monitored by modeling and simulation with MATLAB over the microgrid section. Regarding the application of the results, it is pointed out that the electric vehicle user can benefit from the changing energy demand during the day and when the electricity prices are at lower values. Findings: As a result of the simulation, it was determined that electric vehicles with V2G feature can provide energy management for the benefit of both the grid and the user in 5G communication and smart grid infrastructure. Conclusion: Consumer electricity demand varies during the day. Depending on this variability, energy pricing also varies during the day. The consumption demand of energy during the day is effective in energy pricing. If electric vehicles draw energy from the grid during peak energy demand periods, there will be additional load on the grid. However, electric vehicle users will charge their vehicles with high prices. On the other hand, electric vehicles are not used intensively during the day. With systems that integrate electric vehicles into the grid, mechanisms can be created where electric vehicle owners can benefit both themselves and the grid while using the grid. If the discharge feature of electric vehicles is used instead of charging when energy demand is high, it will provide support to the grid as an auxiliary energy source. It is also evaluated that charging electric vehicles may be more advantageous when consumer energy demand is low and energy pricing is low.