Lisans düzeyinde turizm rehberliği eğitimi alan öğrencilerin istihdam edilebilirlik kaygısı ve kariyer stresinin akademik bölüm memnuniyetine etkisi
The effect of employability anxiety and career stress on academic department satisfaction of undergraduate tourism guidance students
  1. Tez No: 922052
  2. Yazar: YAĞMUR KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, lisans düzeyinde turizm rehberliği eğitimi alan öğrencilerin istihdam edilebilirlik kaygısının ve kariyer stresinin akademik bölüm memnuniyeti üzerindeki etkisini değerlendirmeye yöneliktir. Turizm sektörü için potansiyel nitelikli elemanlar olarak kabul edilen öğrencilerin istihdam edilebilirlik kaygısı, kariyer stresi ve akademik bölüm memnuniyetleri turizm rehberliği eğitimi yönüyle yaklaşılmakta ve öğrencilerin endişe ve memnuniyetlerini anlamada önemli bir rol oynamaktadır. Çalışma kapsamında Şubat- Mayıs 2024 döneminde olmak üzere kolayda örnekleme yöntemi kapsamında 372 katılımcıya anket uygulanmıştır. Toplanan verilerin analiz sonuçlarına göre öğrencilerin istihdam edilebilirlik kaygısının, kariyer stresinin ve akademik bölüm memnuniyetinin; cinsiyete, yaşa, okuduğu sınıf ve üniversiteye, bölümü isteyerek tercih etme durumuna ve bölümü seçmede etkili olan unsurlara göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırmanın temel hipotez sonuçlarına göre, turizm rehberliği lisans öğrencilerinin istihdam edilebilirlik kaygısı ve kariyer stresinin akademik bölüm memnuniyeti üzerinde negatif etkisinin olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte kariyer stresinin alt boyutları olan; kariyer belirsizliği, iş bulma baskısı ve dışsal çatışmanın da ayrı ayrı akademik bölüm memnuniyeti üzerinde negatif etkileri olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda turizm rehberliği eğitimi veren kurumlara ve turizm rehberliği eğitimi alan öğrencilere istihdam edilebilirlik kaygısı, kariyer stresi ve akademik bölüm memnuniyeti konularında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effect of employability anxiety and career stress on academic department satisfaction of students studying tourism guidance at undergraduate level. The employability anxiety, career stress and academic department satisfaction of students, who are considered as potential qualified staff for the tourism sector, are approached from the perspective of tourism guidance education and play an important role in understanding students' concerns and satisfaction. Within the scope of the study, a questionnaire was applied to 372 participants within the scope of convenience sampling method between February and May 2024. According to the main hypothesis results of the study, it was determined that employability anxiety and career stress have a negative effect on academic department satisfaction of tourism guidance undergraduate students. In addition, career uncertainty, pressure to find a job and external conflict, which are sub-dimensions of career stress, were also found to have negative effects on academic department satisfaction. In line with these results, recommendations were presented to the institutions providing tourism guidance education and students receiving tourism guidance education on employability anxiety, career stress and academic department satisfaction.