Örgütsel ikiyüzlülük ile öğrenilmiş çaresizlik ve örgütsel dedikodu ilişkisi: Bir alan araştırması
Relationship between organizational hypocrisy, learned helplessness and organizational gossip: A field study
  1. Tez No: 922056
  2. Yazar: İREM NAZ DALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU ERŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İnsan odaklı örgütler arasında yer alan eğitim kurumlarında, insan davranışları, örgüt ortamını şekillendiren temel unsurlar arasında önemli bir yere sahiptir. Okulların çevreye uyum sağlama süreçlerinde, zaman zaman hedefler, yönetim yaklaşımları ve uygulamalar arasında çelişkiler ya da tutarsızlıklar görülebilmekte ve bu durum öğretmenlerin davranışlarını çeşitli şekillerde etkileyebilmektedir. Bu tez kapsamında, Kahramanmaraş ilinde görev yapan öğretmenler üzerinde örgütsel ikiyüzlülük, öğrenilmiş çaresizlik ve örgütsel dedikodu arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırma verileri, anket yöntemiyle toplanmış olup, toplamda 357 öğretmene bu doğrultuda bir çalışma uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, örgütsel dedikodunun örgütsel ikiyüzlülüğü anlamlı ve pozitif şekilde etkilediği ortaya konulmuştur. Ancak, örgütsel dedikodunun alt boyutlarından biri olan haberdar olma ile örgütsel ikiyüzlülüğün alt boyutları olan sözlerin tutulması ve içyapı ile çevre arasındaki uyum arasında bir ilişki tespit edilememiştir. Benzer şekilde, ilişkileri geliştirme boyutu ile içyapı ve çevre arasındaki uyum arasında da anlamlı bir bağlantı bulunamamıştır. Bununla birlikte, örgütsel dedikodunun alt boyutlarından biri olan örgütsel zarar ile örgütsel ikiyüzlülüğün alt boyutlarından sözlerin tutulması ve içyapı ile çevre arasındaki uyum arasında negatif bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda örgütsel ikiyüzlülüğün örgütsel dedikodu ve öğrenilmiş çaresizlik arasında aracı rolü oynadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In educational institutions that are among the human-oriented organizations, human behaviors have an important place among the basic elements that shape the organizational environment. In the adaptation processes of schools to the environment, contradictions or inconsistencies can sometimes be seen between goals, management approaches and applications, and this can affect teachers' behaviors in various ways. Within the scope of this thesis, the relationships between organizational hypocrisy, learned helplessness and organizational gossip were examined on teachers working in Kahramanmaraş province. The research data were collected by survey method and a study was applied to a total of 357 teachers in this direction. According to the results obtained, it was revealed that organizational gossip significantly and positively affected organizational hypocrisy. However, no relationship was found between being aware, which is one of the sub-dimensions of organizational gossip, and keeping promises and harmony between the internal structure and the environment, which are the sub-dimensions of organizational hypocrisy. Similarly, no significant connection was found between the dimension of developing relationships and the harmony between the internal structure and the environment. However, it was determined that there is a negative relationship between organizational damage, which is one of the sub-dimensions of organizational gossip, and promise keeping and harmony between internal structure and environment, which are sub-dimensions of organizational hypocrisy. It was also determined that organizational hypocrisy plays a mediating role between organizational gossip and learned helplessness.