Kültürel miras alanlarında hedonik ve faydacı değerlerin turist tatmini ve tekrar ziyaret niyetine etkisi: Letoon Antik Kent örneği
The effect of hedonic and utilitarian values on tourist satisfaction and revisit intention in cultural heritage sites: The example of Letoon Ancient City
- Tez No: 922057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK MURAT KOÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Miras ve Miras Alan Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Son yıllarda turistlerin destinasyon merkezi tercihlerine yönelik yapılan araştırmalara olan ilgi oldukça arttığı gözlemlenmiştir. Bu ilgi; turist tatmini, turist davranışları ve tekrar ziyaret niyetine yönelik yapılan, yeni ölçeklendirme yöntemlerinin geliştirilmesine de katkı sağlamıştır. Yapılan çalışma hedonik ve faydacı değer algısının turist tatmini ve tekrar ziyaret niyetine etkisini ölçmeyi hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda çalışma, ölçeklendirme metodolojisindeki temel konulara, bağlam ve etkilerine odaklanarak, daha sonra hedonik ve faydacı değer algısının turist tatmini ve tekrar ziyaret niyeti üzerindeki etkilerine değinilmiş, sonrasında ise bunların turizmde yaratabileceği avantaj ve dezavantajlar detaylı olarak açıklanmıştır. Araştırma kapsamında, dünyanın en uzun yürüyüş mesafesi yoluna sahip Likya yolu üzerinde yer alan Letoon Antik kentini ziyarete gelen yabancı turistlerin, turist tatmini ve tekrar ziyaret niyeti ölçülmüştür. Bunun tespiti sırasında, ziyaretçilere uluslararası bir dil olduğu gerekçesiyle İngilizce anket sunulmuştur. Anket 17 yapılandırılmış sorudan ve ek olarak 7 adet de demografik sorudan meydana gelmiştir. Yapılandırılmış sorularda araştırmanın boyutunu ölçmeye yönelik 5'li likert ölçek kullanılmıştır. Bunun sonucunda; 450 tane geçerli anket toplanmış ve Smart PLS 3.3.3. Programında Yapısal Eşitlik Modellemesi yardımıyla analiz edilmiştir. Uygulama sonuçları değerlendirilmek üzere; araştırmaya katılan yabancı turistlerin demografik özelliklerine, konaklama ve kalış sürelerine ilişkin bulgular elde edilmiştir. Doğrulayıcı faktör analizi, geçerlilik ve güvenilirlik analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarında etki büyüklüğü katsayıları incelendiğinde; faydacı değer algısının tekrar ziyaret niyeti üzerinde bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Etki büyüklüğü kat sayıları dikkate alındığında yapılan analizler sonucu, faydacı değerin turist tatmini üzerinde yüksek; hedonik değerin tekrar ziyaret niyeti üzerindeki etkisi orta; hedonik değerin turist tatmini üzerinde orta; turist tatmininin tekrar ziyaret niyeti üzerindeki etkisi ise orta büyüklükte bir etkiye sahip olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has been observed that interest in research on tourists; destination center preferences has increased considerably. This interest has also contributed to the development of new scaling methods for tourist satisfaction, tourist behaviors and revisit intention. The study aims to measure the effect of hedonic and utilitarian value perception on tourist satisfaction and revisit intention. In line with this goal, the study focuses on the basic issues, context and effects in the scaling methodology, then the effects of hedonic and utilitarian value perception on tourist satisfaction and revisit intention are discussed, and then the advantages and disadvantages that these may create in tourism are explained in detail. Within the scope of the research, tourist satisfaction and revisit intention of foreign tourists visiting the ancient city of Letoon, located on the Lycian way, which has the longest walking distance in the world, were measured. During this determination, a survey in English was presented to the visitors on the grounds that it is an international language. The survey consisted of 17 structured questions and an additional 7 demographic questions. A 5-point Likert scale was used in the structured questions to measure the size of the research. As a result; 450 valid surveys were collected and analyzed with the help of Structural Equation Modeling in Smart PLS 3.3.3. Program. In order to evaluate the application results; findings regarding the demographic characteristics, accommodation and length of stay of the foreign tourists participating in the research were obtained. Confirmatory factor analysis, validity and reliability analysis were performed. When the effect size coefficients were examined in the analysis results; it was determined that the utilitarian value perception had no effect on revisit intention. When the effect size coefficients were taken into account, it was found that the utilitarian value had a high effect on tourist satisfaction; the effect of hedonic value on revisit intention was medium; the effect of hedonic value on tourist satisfaction was medium; and the effect of tourist satisfaction on revisit intention was medium.