Tedarik zinciri yönetiminde blokzincir teknolojisi
Blokchain technology in supply chain management
  1. Tez No: 922064
  2. Yazar: RECEP CAN ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İSLAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışması, MSCI ACWI IMI Blokzincir Ekonomi Endeksi (MSCI Blockchain Economy Index) ile Küresel Tedarik Zinciri Baskı Endeksi (Global Supply Chain Pressure Index) arasındaki istatistiksel ilişkiyi detaylı bir şekilde incelemektedir. Blokzincir teknolojisi, tedarik zinciri yönetiminde devrim yaratan bir yenilik olarak kabul edilmektedir. Bu teknoloji, işlemlerin doğrulanabilirliği ve şeffaflığı sağlayarak, tedarik zinciri süreçlerinin daha güvenilir ve verimli hale gelmesine olanak tanır. Özellikle, blokzincirin, ürünlerin orijinal kaynaklarından tüketiciye ulaşana kadar olan yolculuğunu izleme yeteneği, sahtecilik gibi sorunları önlemede büyük bir potansiyel sunar. Bu bağlamda, MSCI Blockchain Economy Index, blokzincir teknolojisiyle ilişkili şirketlerin performansını ölçen bir gösterge olarak işlev görürken, Global Supply Chain Pressure Index ise küresel tedarik zinciri üzerindeki mevcut baskıları ve zorlukları yansıtan bir endeks olarak kullanılmaktadır. Araştırmanın temel amacı, bu iki endeks arasındaki ilişkiyi kapsamlı bir biçimde analiz ederek, blokzincir teknolojisinin tedarik zincirleri üzerindeki etkilerini ve ekonomik göstergelerle olan ilişkisini ortaya koymaktır. Çalışma, 2016'dan 2024'e kadar uzanan zaman diliminde toplanan verileri kullanarak, her iki endeksin durağanlık durumlarını ve aralarındaki potansiyel ilişkileri ele almaktadır. İstatistiksel metodoloji olarak, Augmented Dickey-Fuller testi ve Johansen Eşbütünleşme Testi uygulanarak, serilerin durağanlık durumları ve eşbütünleşme ilişkileri sorgulanmaktadır. Çalışma, blokzincir teknolojisinin tedarik zincirleri üzerindeki etkilerini derinlemesine anlamamıza olanak tanıyan veriler sunmaktadır. Ayrıca, teknolojinin ekonomik göstergeler üzerindeki etkilerini ölçme konusunda yeni perspektifler sağlar ve bu alandaki gelecek araştırmalar için bir temel oluşturmayı hedeflemektedir. Sonuç olarak, bu tez, blokzincirin tedarik zinciri yönetimi üzerindeki potansiyel etkilerini ve bu teknolojinin genel ekonomi üzerinde nasıl bir rol oynayabileceğini tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the statistical relationship between the MSCI ACWI IMI Blockchain Economy Index (MSCI Blockchain Economy Index) and the Global Supply Chain Pressure Index in detail. Blockchain technology is recognized as a revolutionary innovation in supply chain management. This technology ensures the verifiability and transparency of transactions, making supply chain processes more reliable and efficient. In particular, blockchain's ability to track the journey of products from their original sources to the consumer offers significant potential to prevent issues such as counterfeiting. In this context, the MSCI Blockchain Economy Index serves as a measure of the performance of companies associated with blockchain technology, while the Global Supply Chain Pressure Index reflects the current pressures and challenges on the global supply chain. The primary aim of this research is to extensively analyze the relationship between these two indices to elucidate the impacts of blockchain technology on supply chains and its relationship with economic indicators. The study uses data collected from 2016 to 2024 to examine the stationarity of each index and their potential relationships. Statistical methodologies applied include the Augmented Dickey-Fuller test and the Johansen Cointegration Test to investigate the stationarity and cointegration relationships of the series. The study provides data that enable a deep understanding of the impacts of blockchain technology on supply chains. It also offers new perspectives on measuring the effects of this technology on economic indicators and lays a foundation for future research in this field. In conclusion, this thesis discusses the potential impacts of blockchain on supply chain management and how this technology might play a role in the broader economy.