Blokzincir teknolojisinin afetlerin kriz yönetimi evresinde ortaya çıkan sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimindeki engellerin ortadan kaldırılmasına olan etkisi
The effect of blockchain technology on the elimination of obstacles in sustainable supply chain management in times of crisis in disasters
  1. Tez No: 777250
  2. Yazar: MERVENUR SELİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Afetler sonucunda meydana gelen olumsuz koşullarda, afetzedelerin ihtiyaç duydukları yardımların kısa bir zamanda tedarik edilip, afet bölgesine ulaştırılması önemlidir. Bundan dolayı sürdürülebilir tedarik zincirinin kriz anlarında etkili bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Afetler ile mücadele ederken birçok organizasyon iş birliği içerisinde olmalı, olay ile ilgili bilgiler şeffaf bir şekilde paylaşılmalıdır. İlk kez 2008 yılında kullanılan blokzincir teknolojisi; bir kişi, kurum, topluluk veya devletin otoritesine ihtiyaç duymadan blokzincir üyeleri arasında paylaşılan dijital etkinlik kayıtlarının var olduğu, çevresel, ekonomik ve sosyal açıdan sürdürülebilirliği sağlayabilecek güvenilir bir veri tabanı olarak ifade edilmektedir. Afet alanında kullanımı yeni bir teknolojidir. Çalışmanın amacı, krizlerde tedarik zinciri yönetiminde karşılaşılan sorunların ortadan kaldırılmasında blokzincir teknolojisinin etkisinin bütünleşik DEMATEL (The Decision Making Trial and Evaluation Laboratory)-ELECTRE (Elemination and Choice Translating Reality) yöntemi ile değerlendirilmesidir. İlk aşamada blokzincir teknolojisinin faydaları DEMATEL yöntemi ile önceliklendirilmiştir. İkinci aşamada ise blokzincir teknolojisinin kriz yönetiminin hangi safhasında etkili olacağına ELECTRE yöntemiyle karar verilmiştir. Önem düzeyi en yüksek kriter Güvenlik, bu kriterin kriz yönetimi evresine entegrasyonunda en etkili olduğu safhanın ise Yeniden Yapılanma olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In adverse conditions that occur as a result of disasters, it is important that the aids needed by the disaster victims are provided in a short time and delivered to the disaster area. Therefore, the sustainable supply chain needs to be managed effectively in times of crisis. While fighting disasters, many organizations should cooperate and information about the event should be shared transparently. Blockchain technology, which was first used in 2008; It is expressed as a reliable database where there are digital activity records shared among blockchain members without the need for the authority of a person, institution, community or state, which can ensure environmental, economic and social sustainability. Its use in disaster area is a new technology. The aim of the study is to evaluate the effect of blockchain technology in eliminating the problems encountered in supply chain management in crises with the integrated DEMATEL (The Decision Making Trial and Evaluation Laboratory)-ELECTRE (Elemination and Choice Translating Reality) method. In the first stage, the benefits of blockchain technology were prioritized with the DEMATEL method. In the second stage, it was decided by the ELECTRE method at which stage the blockchain technology would be effective in crisis management. It has been concluded that the most important criterion is Security, and the most effective phase in the integration of this criterion into the crisis management phase is Restructuring.