Tedarik zinciri yönetiminde blokzincir kullanımının tedarik zinciri performansına etkileri: Evcil hayvan maması sektöründe bir uygulama
Effects of blockchain use in supply chain management on supply chain performance: An application in the pet food industry
  1. Tez No: 903962
  2. Yazar: SERKAN GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu doktora tezi, tedarik zinciri yönetiminde blokzincir teknolojisinin kullanımının tedarik zinciri performansına olan etkilerini ayrıntılı bir şekilde incelemektedir. Özellikle evcil hayvan maması sektörü üzerine odaklanan çalışma, blokzincir teknolojisinin sektördeki operasyonel süreçlere entegrasyonunun sağladığı avantajları değerlendirmektedir. Blokzincir teknolojisinin merkeziyetsiz yapısı, değiştirilemez veri kayıtları ve şeffaf bilgi paylaşımı gibi özelliklerinin, tedarik zinciri süreçlerinde izlenebilirlik, güvenlik, verimlilik ve sürdürülebilirlik gibi kritik performans ölçütlerinde nasıl iyileşmelere yol açtığı araştırılmıştır. Çalışmada, blokzincir tabanlı bir merkeziyetsiz uygulamanın, evcil hayvan maması tedarik zinciri içerisindeki üç ana aktör (hammadde tedarikçisi, üretim fabrikası ve toptancı) arasında veri paylaşımını nasıl hızlandırdığı ve veri doğruluğunu nasıl artırdığı incelenmiştir. Geliştirilen bu uygulama ile tedarik zincirinde operasyonel verimlilikte, sipariş çevrim sürelerinde ve esneklik gibi performans metriklerinde kaydedilen gelişmeler SCOR modeli kullanılarak ölçülmüştür. Çalışmanın bulguları, blokzincir teknolojisinin, özellikle evcil hayvan maması sektöründe, tedarik zinciri süreçlerini daha izlenebilir ve verimli hale getirdiğini, bu sayede rekabet avantajı sağladığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, çalışmada blokzincir teknolojisinin farklı sektörlerdeki kullanım alanlarına dair literatür taraması gerçekleştirilmiş ve bu bağlamda elde edilen bulgular evcil hayvan maması sektörü için bir uygulama örneği üzerinden somutlaştırılmıştır. Çalışma, blokzincirin tedarik zinciri yönetimi üzerinde potansiyel etkilerini ele alarak, bu teknolojinin hem akademik literatüre hem de endüstriyel uygulamalara katkılarını detaylı bir şekilde sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis examines in detail the effects of the use of blockchain technology in supply chain management on supply chain performance. Focusing specifically on the pet food sector, the study evaluates the advantages of the integration of blockchain technology into the operational processes in the sector. It is investigated how the features of blockchain technology such as decentralised structure, immutable data records and transparent information sharing lead to improvements in critical performance measures such as traceability, security, efficiency and sustainability in supply chain processes. In the study, it is examined how a blockchain-based decentralised application accelerates data sharing and increases data accuracy among three main actors (raw material supplier, production factory and wholesaler) in the pet food supply chain. Improvements in performance metrics with this application, such as operational efficiency, order cycle times and flexibility in the supply chain were measured using the SCOR model. The findings of the study reveal that, especially in the pet food sector, blockchain technology makes supply chain processes more traceable and efficient, which is providing competitive advantage. In addition, a literature review was conducted on the usage areas of blockchain technology in different sectors and the findings obtained in this context were concretised through an application example for the pet food sector. The study discusses the potential effects of blockchain on supply chain management and presents the contributions of this technology to both academic literature and industrial applications in detail.