Girişimcilerin karşılaştığı sorunların araştırılması: Kırgızistan alan çalışması
Investigation of the problems faced by entrepreneurs: Field study in Kyrgyzstan
- Tez No: 922072
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Ülkenin büyümesi ve gelişimi, hem vatandaşlar için hem de uluslararası düzeyde büyük bir öneme sahiptir. Bu sürecin itici gücü, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) şeklindeki girişimciliktir; bu işletmeler, sınırlı altyapı ve sermaye ile bile hızlı bir şekilde uyum sağlayarak gelişebilirler. Sosyalizmden piyasa ekonomisine geçiş yapan Kırgızistan, zaten piyasada yer edinmiş daha gelişmiş ülkelerle rekabet etme zorluklarıyla yüzleşmektedir. Аynı zamanda piyasa ekonomisinin inceliklerini bilmemek de, bağımsızlık kazanıldığından bu yana ülkenin gelişimini zaman alıcı hale getirmiştir. Bu nedenle, hızlı büyüme ve gelişme, Kırgızistan için öncelikli bir hedef olmuştur. Bu bağlamda, KOBİ'ler, yeni istihdam olanakları yaratma, yaşam standartlarını artırma ve ekonomiyi güçlendirme açısından etkili bir çözüm sunarak ülkenin hızlı bir şekilde büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunmaktadır. KOBİ'ler, piyasalardaki ve ekonomideki değişikliklere hızlı yanıt verdikleri için ekonomik gelişmenin önemli bir katalizörüdür. Bu işletmeler, düşük sermaye ve altyapıyla daha esnek ve uyum sağlama kapasitesine sahip olduklarından, ekonomideki ilerlemeye katkıda bulunurlar. Bu nedenle, gelişmekte olan bir ülke olan Kırgızistan için bu sektör, ekonomik büyüme ve kalkınma açısından son derece önemlidir. Bu araştırmanın amacı, Kırgızistan'daki KOBİ'lerin karşılaştığı sorunları belirlemektir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, girişimciliğin tarihsel kökenleri, tanımı, kültürü, hukuki durumu, etkileyen faktörler, özellikleri ve önemi ele alınmıştır. İkinci bölümde, girişimcilik Türkiye bağlamında incelenmiş; tarihsel özellikleri, destekleyici kuruluşlar ve Türkiye'deki girişimcilerin karşılaştığı sorunlar üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, girişimcilik Kırgızistan bağlamında ele alınmış; tarihsel özellikleri, destekleyici kuruluşlar ve Kırgızistan'daki girişimcilerin karşılaştığı sorunlar incelenmiştir. Dördüncü bölümde, bu ülkelerdeki girişimcilik düzeyi ile ilgili uluslararası kuruluşların verileri analiz edilmiştir. Bu veriler, İş Yapma Kolaylığı (Doing Business) ve Global Girişimcilik Göstergesi (GEDI) gibi göstergeleri kapsamaktadır. Bu bölümde, Kırgızistan'daki girişimciliğin sorunları pratik bir örnekle incelenmiştir. Bu kapsamda, Kırgızistan'daki küçük ve orta ölçekli girişimcilerle 18 sorudan oluşan bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiş ve çıkarımlar, sonuç ve öneriler bölümünde ay rıntılı bir şekilde yorumlanmıştır. Ayrıca, bu bölümde Türkiye'deki girişimcilerin karşılaştığı sorunlara ilişkin üç bilimsel çalışma ele alınmış, incelenmiş ve yorumlanmıştır. Türkiye'deki girişimcilerin yaşadığı zorluklar, Kırgızistan'daki girişimcilerin karşılaştığı sorunlarla benzerlikler göstermektedir ve bu durum, iki ülke arasındaki kıyaslamalı bir analiz yapmayı mümkün kılmaktadır. Türkiye'deki girişimcilerin deneyimleri ve bu deneyimlere dayanarak geliştirdikleri çözüm stratejileri, Kırgızistan'daki girişimciler için de faydalı öneriler sunabilir. Dolayısıyla, Türkiye'deki girişimcilerin karşılaştığı zorluklardan çıkarılacak dersler, Kırgızistan'daki girişimcilerin karşılaştığı benzer sorunların çözümüne yönelik önemli bir rehber işlevi görebilir. Araştırma bulgularına göre, Kırgızistan'daki girişimcilerin finansman eksikliği, bürokrasi, yolsuzluk gibi sorunlarla karşılaştığı ve İş Yapma Kolaylığı ile GEDI raporlarından elde edilen verilerle, yetersiz kredi sistemi ve vergi sistemi gibi girişimcilik sorunlarının pratikte gösterildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The growth and development of the country are of great importance for both its citizens and on the international level. The driving force behind this process is entrepreneurship, particularly in the form of small and medium-sized enterprises (SME's); these businesses can adapt and grow quickly even with limited infrastructure and capital. Kyrgyzstan, transitioning from socialism to a market economy, faces challenges in competing with more developed countries that have already established a presence in the market. Additionally, a lack of knowledge about the nuances of a market economy has made the country's development time-consuming since gaining independence. Therefore, rapid growth and development have become a priority for Kyrgyzstan. In this context, SME's provide an effective solution by creating new employment opportunities, raising living standards, and strengthening the economy, thus contributing to the country's swift growth and development. SMEs are an important catalyst for economic development because they respond quickly to changes in the market and the economy. These enterprises contribute to economic progress by being more flexible and adaptable with relatively low capital and infrastructure. Therefore, for a developing country like Kyrgyzstan, this sector is extremely important for economic growth and development. The aim of this research is to identify the problems faced by SME's in Kyrgyzstan. The study consists of five sections. The first section discusses the historical origins, definitions, culture, legal status, influencing factors, characteristics, and importance of entrepreneurship. The second section examines entrepreneurship in the context of Turkey, focusing on its historical features, supporting organizations, and the problems faced by entrepreneurs in Turkey. The third section addresses entrepreneurship in Kyrgyzstan, looking at its historical characteristics, supporting organizations, and the challenges encountered by entrepreneurs in Kyrgyzstan. The fourth section analyzes data from international organizations regarding the level of entrepreneurship in these countries, including indicators such as Doing Business and the Global Entrepreneurship Index (GEDI). The fifth section studies the problems of entrepreneurship in Kyrgyzstan through a practical example. In this context, a survey consisting of 18 questions was conducted with small and medium-sized entrepreneurs in Kyrgyzstan. The data obtained from the research were analyzed using the SPSS program, and the findings were interpreted in detail in the conclusions and recommendations section. Additionally, this section reviews and discusses three scholarly studies on the challenges faced by entrepreneurs in Turkey. The difficulties experienced by entrepreneurs in Turkey share similarities with those faced by entrepreneurs in Kyrgyzstan, which makes it possible to conduct a comparative analysis between the two countries. The experiences of Turkish entrepreneurs, along with the strategies they have developed to address these challenges, may offer valuable recommendations for Kyrgyzstan's entrepreneurs. Therefore, the lessons drawn from the challenges faced by entrepreneurs in Turkey can serve as a significant guide for addressing similar issues encountered by entrepreneurs in Kyrgyzstan. According to the research findings, entrepreneurs in Kyrgyzstan face issues such as lack of financing, bureaucracy, and corruption. Additionally, data from the Doing Business and GEDI reports illustrated practical entrepreneurship problems, including an inadequate credit system and tax system.