Ataerkil toplumsal düzenin ergen kızları: Suriyeli sığınmacı ve Türk lise öğrencileri üzerine nitel bir araştırma
Adolescent girls of the patriarchal social order: A qualitative research on Syrian refugee and Turkish high school students
- Tez No: 922071
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELCEN KÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Cinsiyet kadın veya erkek olmanın biyolojik yönünü ifade eden bir kavramdır. Toplumsal cinsiyet ise toplumun kadın ya da erkek olmaya yüklediği anlam ve beklentilerdir. Dünyanın her yerinde gelenekler ve toplumsal yapı farklılık göstermektedir. Genellikle ataerkil düzenden kaynaklanan toplumsal cinsiyet eşitsizliği kadını ekonomik, sosyal, kültürel ve politik anlamda erkeklerden daha düşük konumda tutar. Bu eşitsiz düzen sosyalleşme süreci ile bir kuşaktan diğerine aktarılarak kendini yeniden üretir. Düzeni yeniden üreten sosyalleşme süreci ilk olarak ailede başlar. Ailedeki sosyalleşme süreciyle çocuklar sadece toplumsal kuralları öğrenmekle kalmaz, toplumsal cinsiyet bağlamında yapılandırılırlar da. Çalışma, söz konusu yapılandırma sürecinin, bireyin kırılgan dönemlerinden biri olarak ergenlik dönemini yaşamakta olan lise öğrencisi kızlar üzerinde nasıl işlediğine odaklanmaktadır. Bu bağlamda çalışmada en fazla göç alan bölgelerden biri olan Kahramanmaraş'ta yerleşik Suriyeli sığınmacı aileler ile Türk ailelerin ataerkil toplumsal düzeni nasıl yeniden ürettiği ve şekillendirdiği, söz konusu düzenin bu ailelerde yetişen kızların mevcut hayatlarını ve geleceğe dair beklentilerini nasıl etkilediği ve şekillendirdiği, karşılaştırmalı olarak anlamaya çalışılmaktadır.“Suriyeli sığınmacı ergen kızlar ile Türk ergen kızlar toplumsal cinsiyet eşitsizliğini nasıl yaşıyorlar?”ana sorusuna cevap arayan çalışma, nitel araştırma yönteminin uygulandığı bir alan araştırması ile desteklenmektedir. Fenomenoloji deseninin kullanıldığı alan araştırmasında, beş Suriyeli beş Türk olmak üzere on katılımcı ile derinlemesine mülakat yapılmış, toplanan veriler MaxQDA programı ile analiz edilmiştir. Basit kodlama tekniğinin kullanıldığı analizde kodlar,“eğitim”,“sosyo-kültürel yapı”,“aile yapısı”ve“gelecek beklentisi”temaları altında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gender is a concept that refers to the biological aspect of being male or female. Gender is the meaning and expectations that society attributes to being a woman or a man. Traditions and social structure differ around the world. Gender inequality, often stemming from patriarchy, places women in a lower economic, social, cultural and political position than men. This unequal order reproduces itself by being transmitted from one generation to the next through the process of socialization. The socialization process that reproduces order starts in the family. Through the socialization process in the family, children not only learn social rules but are also constructed in the context of gender. The study focuses on how this structuring process works on high school girls who are experiencing adolescence as one of the vulnerable periods of the individual. In this context, this study aims to understand comparatively how Syrian refugee families and Turkish families residing in Kahramanmaraş, one of the regions receiving the highest number of migrants, reproduce and shape the patriarchal social order, and how this order affects and shapes the current lives and future expectations of girls growing up in these families. The study, which seeks to answer the main question“How do Syrian refugee adolescent girls and Turkish adolescent girls experience gender inequality?”, is supported by a field study in which qualitative research method is applied. In the field research using the phenomenology design, in-depth interviews were conducted with ten participants, five Syrian and five Turkish, and the data collected were analyzed with the MAXQDA program. In the analysis using simple coding technique, codes were evaluated under the themes of“education”,“socio-cultural structure”,“family structure”and“future expectations”.