Çocukta yaratıcı imge ve imgelem gücünün resimde dışa vurumu
  1. Tez No: 92208
  2. Yazar: LEYLA AFACAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
02. Özet Çocukta Yaratıcı İmge ve İmgelem Gücünün Resimde Dışa Vurumu adlı tez çalışmasının amacı, çocukta var olan yaratıcı güç, imge ve imgelemlerin nasıl, ne şekilde ve hangi aşamalardan geçerek ortaya çıktığı ve bunun çocuk resimlerindeki dışa vurumun nasıl gerçekleştiğini görsel örneklerle açıklanmaktadır. Çalışmanın ilk aşamasında çocuk resimlerine ilginin ne zaman yoğunlaştığı ve bu ilginin çocuk resimlerinde hangi boyutlarda yaklaşımları irdelediği açıklandı. Bu açıklamalar doğrultusunda; çocuk resimlerinin incelenmeye başlanması 1885-1920 yıllarında yoğunluk kazanmıştır. Çocuk resimleri birçok yönden incelenmiş araştırılmıştır. Yapılan araştırmaların en önemlisi sonucunda çocuk resimlerinin sınıflandırılması önemli bir bulgu olmuştur. Çocuğun dünyasında resim, diğer sanat etkinliklerinden daha farklı bir yere sahiptir. Kolay bir anlatım aracı olması nedeniyle, sınırlı sözcük bilgisine sahip bir çocuk için, kendisiyle dış dünya arasındaki iletişimi sağlayan en önemli araçlardan biridir. Çocukların bu etkinlikten aldıkları doyumu ve çocuk resmini uzmanlar birçok kuramsal boyutlarda incelemişlerdir. Çalışmada bu kuramlar estetik, psikolojik, ruhsal ve zihinsel açıdan açıklandı. Çalışmanın ikinci ve üçüncü bölümünde çocukta yaratıcılık, imge ve imgelem konulan ele alındı. Yaratıcılık konusu ele alınırken, yaratıcılığın çağa, bilim adamlarına, eğitimcilere, psikoanalizcilere ve sanatçılara göre tanımı yapıldı ve çocuk açısından yaratıcılık konusu açıklandı. Bu bağlamda yaratıcılığın her çocukta, her yaşta farklı şekilde geliştiği görüldü. Yaratıcılığın zeka ile ilişkisi açıklandı. Bu doğrultuda çok zeki çocukta üstün yaratıcı özelliği ya da üstün yaratıcı özelliğe sahip bir çocukta yüksek bir zeka olması gerekmediği ancak zekanın yaratıcılığın önemli bir öğesi olduğu saptandı. Yaratıcılığı engelleyen bazı etmenlerden söz ederken, aile, okul ve çevrenin çocuğun yaratıcılığmdaki olumlu ve olumsuz etkileri üzerinde duruldu. VII ^GlfteffiÖĞRET KÜRÜLÖİmge ve imgelem, imge ve çeşitlilik hakkında tanımlar yapıldı. Çocukta imgelemin ne zaman ortaya çıktığı ve ne şekilde gelişim gösterdiği belirtildi. Çocuk resimlerinden görsel örnekler verildi. Son bölümde 3-12 yaş arası çocukların gelişim aşamalarına göre geçirdikleri evreler açıklandı. Bu evreler sırasıyla gruplandınldı ve bu bağlamda; her çocuğun bir evreden diğerine aynı zamanda ulaşması söz konusu değildir. Fakat çocukların hemen hepsi gelişimin diğer aşamalarında olduğu gibi aynı evrelerden geçerler. Ancak aynı evrelerden hemen hemen aynı zamanlarda geçen çocukların resimlerinde benzerliklerin yanı sıra, aileye, çevreye, yaşam ortamına ve tarzına, kültüre ve cinsiyete bağlı olarak birçok farklılıkların olduğu gözlemlendi. 3 yaştan 12 yaşa kadar olan çocukların imgesel birçok resim örnekleriyle çocuk resimlerinin özellikleri belirtildi. Çocukta imge ve imgelemin yaşlara, cinsiyete göre ne şekilde resimlere yansıdığı görsel örneklerle açıklandı. VIII
Özet (Çeviri)
03. Summary In this study, we try to explain creativity and imagination skills' development stages among children. We, then explain, by using visual samples, the expression of these skills through children drawings. The first section of the study concentrates on the moment scientific studies started interesting in children paintings and the extend of these studies. Scientists' interest in children drawing deepened between 1885-1920. The scientists analyzed those drawings from many different perspectives, which yielded most importantly children drawing categorization. As one of the easiest ways of communication, drawing is an important tool for enabling a child to communicate with the external world. Children drawing, as well as the level of satisfaction reached with this activity have been examined from aesthetic, psychological, psychic and intellectual perspectives. The second and third sections explain the creativity, image and imagination skills existent in a child. First, creativity is defined from the perspective of scientists, lecturers, psychoanalysts and artists. These studies show that the level of improvement in creativity differs among the children at the same age. Then, we analyze relationship between creativity and intelligence, which leads us to the fact that it is not necessary for all intelligent children to have outstanding creative skills, and vice versa. However, studies reveal that intelligence is an important element of creativity. Last, we explain the factors hindering creativity and emphasize family's, education's and environment's positive and negative influences on children's creativity. We also define imagination and explain when imagination skills are formed. The evolution of creativity is explained through visual samples. IXIn the last section we explain the different stages according to age for children between 3-12. According to the categorization made based on these stages, it is not possible for all children to pass from one stage to the other at exactly at the same moment. We noticed that drawings of children that have passed from one stage to the other at the same time have similar characteristics. However, several discrepancies exist depending on family, environment, culture and sex. We used samples to disclose the particularities of children drawing and explained how imagination is reflected on those pictures according to age and sex. X