Çankırılı İbrahim Hurrem Divanı
Divan of İbrahim Hurrem
- Tez No: 92209
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET HİLMİ İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
02. Özet Divan Şiiri'nin meşhur şahsiyetlerinin dışında az tanınmış şairlerin de ele alınarak bilim dünyasma sunulması ve edebiyatın gelişim süreci içerisinde yaptıkları çalışmaların meydana çıkarılması en başta kültürel zenginliklerin artması ve yeni nesillere bu zenginliklerin aktarılması bakımından topluma bir çok faydalar sağlayacaktır. Bu sayede bir çok orijinallikler de keşfedilecek edebiyatın gelişimine katkıda bulunulacaktır. Bu tez, yukarıda anlatılan nitelikte, az tanınmış şairlerden biri olan Çankınlı Hurrem'in Divan'ı üzerine hazırlanmıştır. Kapsam bakımından genel itibarıyla eser temelli bir çalışmadır. Eser şekil ve muhteva bakımından incelenmiş ve konular direkt olarak metindeki esaslara dayalı bir şekilde işlenmiştir. Baza konuların aydınlatılmasında eserden o konularla ilgili karakteristik özellikler taşıyan beyitler seçilmiş ve örnek olarak verilmiştir. Bütün bunlar yapılırken Divan Şiiri zevkini en iyi şekilde yansıtacak ayrıntıların aktarılması için de büyük ölçüde gayret gösterilmiştir. Ayrıca metindeki imlâ hataları, vezin aksaklıkları ve bir diğer noksanlıklar tesbit edilerek dipnotlara aksettirilmiştir. Hurrem Divanı kolay anlaşılırlığı, dilde sadeliği ile üslubundaki çeşitliliği ve çekiciliği bakımından ilgi çekicidir. Yeni nesillere Divan Şiiri'nin sevdirilmesi için böyle eserler önemli görevler yüklenebilecek mahiyettedir. Gerek konu ve temalardaki zenginlik gerekse Fuzûlî, Nedim, Nâbî gibi ünlü şairlerin tarzlarının esere yansıması başlangıçtan 18. Yüzyıl'm ikinci yansına kadar geniş bilgi birikimi ve geleneksel tecrübenin aksettirilmesi açısından bu eser Türk Edebiyatı içerisinde müstesna sayılabilecek özelliklere sahiptir. Divan Şiiri'nin hemen hemen bütün yönleriyle özet olarak tanınmasında, bu eser, bir çok kolaylıklar sağlayacak ve Türk Kültürü'nün sürekliliği içerisinde gelişimine katkıda bulunacaktır. vn
Özet (Çeviri)
03. Summary Expect the famous personalities in the Classical Turkish Poem, also less famous poet's being examined to be presented the science world and discovering their works that they made in the developing process of literature, at first, in the sense of enlarging the cultural wealth and transporting these wealth to new generations would provided a lot of advantages for society. By this a lot of originalities that would be explored, will contribute to the development of the literature too. This thesis like explained above was prepared about Divan that had been written by Çankınlı Hurrem who is one of the less famous poets. According to it's contents, it is generally a work that based on his Divan. This work was examined in the sense of contents and form; subjects have been directly worked up bound to foundations of Divan. While some of the subjects are explained, verses that carry the characteristic peculiarities dependent on those subjects were chosen and given as examples. While all of these are being made, a great effort had been expended to transport the details that would perfectly reflect the classical poem pleasure. In addition; spelling mistake, metre limpness and another faults in the text have been established and reflected to post script. Hurrem Divanı is interesting with it's easy comprehensibility, simplicity in language; attractiveness and variety in it's manner. To get the new generations pleased classical poem. The works at this character can shoulder important duties. Both variety in theme and subject's and by reflecting to the text manners of the famous poets as Fuzûlî, Nedim, Nâbî etc.; in the sense of carrying the wide knowledge and traditional experience from the beginning to the second half of 18.th century, this work has peculiarities that are esteemed exceptional in the Turkish Literatue. To know The Turkish Classical Poem in detail, this work, will provide a lot of easiness and contribute to development in the continuity of the Turkish Culture. vm