Évaluation de la modalité d'interprétation à distance de la perspective des interprètes de conférence en Turquie suite à la pandémie de COVID-19
KOVİD-19 küresel salgını sonrasında Türkiye'de uzaktan sözlü çevirinin konferans çevirmenleri açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 922082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN ZEYNEP ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2025
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransızca Mütercim Tercümanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
KOVİD-19 küresel salgını ile birlikte uzaktan çalışma şekilleri zorunlu olarak uygulanmaya başlamıştır. Bu durum, sözlü çeviri alanına da hızlı bir şekilde tesir etmiştir ve profesyonel konferans çevirmenleri uzaktan sözlü çeviri türlerini benimsemek durumda kalmışlardır. Fiziksel olarak“geleneksel”denilen sözlü çeviriden çok farklı bir ortamda icra edilen uzaktan sözlü çeviri pek çok çalışmaya konu olmuştur. Bu çalışma, uzaktan icra edilmesi sonucunda sözlü çevirinin çalışma koşullarında oluşan değişiklikleri belirlemeyi ve bunların çevirmenleri ergonomik açıdan nasıl etkilediğini araştırmayı hedefler.
Özet (Çeviri)
With the COVID-19 pandemic, remote working has become mandatory. This has also been the case in the interpreting sector, where professional conference interpreters have had to adopt their modus operandi in line with the remote interpreting modality. As a result, remote interpreting, which takes place in a very different environment from 'traditional' interpreting, has attracted the attention of many researchers. The aim of this study is to identify the changes in the working conditions of the interpreting profession. The second aim is to study how these changes have affected the ergonomics of interpreting professionals.