Bireylerin kolorektal kanser tarama davranışları yarar ve engel algısının kolorektal kanser tarama davranışlarına etkisi
The effect of benefit and barrier perception on individuals' colorectal cancer screening behaviors
  1. Tez No: 922081
  2. Yazar: MEHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ERSİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışma tanımlayıcı tipte olup Şanlıurfa Eyyübiye 01 Nolu Aile Sağlığı Merkezi Bölgesi'nde Eylül 2023-Ağustos 2024 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmanın evrenini Eyyübiye 01 Nolu Aile Sağlığı Merkezi Bölgesi'nde yaşayan 50-70 yaş arası 1834 birey, örneklemini ise 318 birey oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında eğitimli ve eğitimsizler için standardize mini mental testler, anket formu ve kolorektal kanser tarama davranışları yarar ve engel algısı ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, X2 testi, bağımsız gruplarda t testi, Mann Whitney U Testi, Varyans Analizi ve Kruskal Wallis Analizi yapılmıştır. Çalışmanın yapılması için ilgili kurumdan, Harran Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan ve katılımcılardan izin alınmıştır. Çalışmada katılımcıların %18.2'si dışkıda gizli kan testi, %10.1'i kolonoskopi yaptırdığını belirtmiştir. Bireylerin Kolorektal Kanser Tarama Davranışları Yarar ve Engel Algısı Ölçeği dışkıda gizli kan testi engel algısı puan ortalaması 21.18±2.75, yarar algısı puan ortalaması 6.73±1.07, kolonoskopi engel algısı puan ortalaması 33.29±4.63, yarar algısı puan ortalaması 9.85±1.29 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted from September 2023 to August 2024 in Şanlıurfa Eyyübiye Family Health Center Region No. 01. The population of the study consisted of 1834 individuals aged 50 to 70 years living in Eyyübiye Family Health Center Region No. 01, and the sample consisted of 318 individuals. For data collection, standardized mini mental tests for educated and uneducated, survey form, and perception of benefits and barriers scale for colorectal cancer screening behaviors were used. For the analysis of the data, descriptive statistics, chi square tests, t tests in independent groups, Mann Whitney U Tests, Analysis of Variance and Kruskal Wallis Analysis were performed. We obtained permission from the relevant institution, Harran University Clinical Research Ethics Committee, and the participants for the study. In the study, 18.2% of the participants stated that they had a fecal occult blood test, and 10.1% stated that they had a colonoscopy. The mean score of the individuals' perception of barriers for fecal occult blood tests in the Perception of Benefits and Barriers Scale for Colorectal Cancer Screening Behaviors was 21.18±2.75, perception of benefits 6.73±1.07 and the mean score of perception of barriers for colonoscopy was 33.29±4.63, perception of benefits 9.85±1.29.