Mustafa Sabri Efendi'nin pozitivizm eleştirisi
Mustafa Sabri Efendi's criticism of positivism
  1. Tez No: 922091
  2. Yazar: ÖKKEŞ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM GÜLVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GAZİANTEP İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Mustafa Sabri Efendi (1869-1954) Osmanlı Devleti'nin son şeyhülislamlarından olup önemli bir kelâm âlimidir. Geleneksel, muhafazakâr ve savunmacı bir çizgide yer almıştır. Hayatının son dönemini Mısır'da geçirmiş ve kendini ilmî çalışmalara vererek birden çok gazete ve dergide yazılar yazmıştır. Eserleri genel itibariyle reddiye ve eleştiri tarzında olmuştur. Vefatına kadar başta Pozitivizm olmak üzere Batıdan gelen felsefî ve fikrî inkârcı akımlara karşı, dinî ve aklî delilleri kullanarak İslam'ın İnanç Esaslarını müdafaa etmeye çalışmıştır. Giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde Mustafa Sabri Efendi hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümünde Pozitivizme değinilmiştir. Üçüncü bölümünde ise Mustafa Sabri'nin İsbât-ı Vâcib ve özellikle Sem'iyyât konuları -ki nübüvvet, vahiy, mûcize ve yeniden diriliş- hakkında modernist/çağdaş müslüman yazarların Pozitivizmin tesiriyle bu meseleleri modern bilimin verileri çerçevesinde anlamaya ve yorumlamaya yaptığı itiraz ve eleştiriler ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise ulaşılan neticelere yer verilmiş ve konunun genel değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mustafa Sabri Efendi (1869-1954) is one of the last sheikhs of the Ottoman Empire and an important theological scholar. He took a traditional, conservative and defensive line. He spent the last period of his life in Egypt and devoted himself to scientific studies and wrote articles in multiple newspapers and magazines. His works were generally in the style of rejection and criticism. Until his death, he tried to defend the Principles of Faith of Islam by using religious and rational evidence against the philosophical and intellectual denialist movements coming from the West, especially Positivism. In the first part of this study, which consists of an introduction, three chapters and a conclusion, information about Mustafa Sabri Efendi is given. In the second part, Positivism is mentioned. In the third part, Mustafa Sabri's objections and criticisms of modernist/contemporary Muslim writers to understanding and interpreting these issues within the framework of the data of modern science, under the influence of Positivism, are discussed about the issues of Proof of Necessity and especially Sem'iyyât - namely, prophethood, revelation, miracle and resurrection. taken. In the conclusion section, the conclusions reached are included and a general evaluation of the subject is made.