Çanak çömleksiz Neolitik Dönemde Şanlıurfa ve Suriyede mimari bağlamda benzerlik ve farklılıklar
Similarities and differences in architectural context in non-pottery Neolithic Period in Şanlıurfa and Syria
- Tez No: 922112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ŞİMŞEK, PROF. DR. BAHATTİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Bu tez çalışmasında, Çanak Çömleksiz Neolitik Dönemde Şanlıurfa ve Suriye'de mimari bağlamda benzerlik ve farklılıklar araştırılmıştır. Bu doğrultuda: İlk olarak Neolitik Dönem genel hatlarıyla anlatılmıştır. İkinci bölümde, Şanlıurfa'da Çanak Çömleksiz Neolitik yerleşmelerinden olan; Göbeklitepe, Çakmaktepe, Nevali Çori, Karahantepe, Ayanlar, Hamzantepe, Kurttepesi, Taşlıtepe, Sefertepe, Yeni Mahalle, Harbetsuvantepesi, Sayburç, Akarçaytepe, Mezraa-Teleilat ve Gürcütepe olmak üzere 15 yerleşim mimarisi ele alınmıştır. Ardından tuzak/avlak alanları genel hatlarıyla anlatılmıştır. Bununla beraber Şanlıurfa'da tespit edilen 23 tuzak/avlak alanı anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise Suriye'de Çanak Çömleksiz Neolitik Dönem yerleşmelerinden olan; Tell Abu Hureyra, Mureybet, Tell Abr 3, Tell Qarassa, Dja'de el Mughara, Jerf el Ahmar, Tell Aswad ve Tell Halula olmak üzere 8 yerleşim mimarisi ele alınmıştır. Akabinde Suriye'de tespit edilen tuzak/avlak alanları genel hatlarıyla anlatılıp 3 bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgelerde tespit edilen tuzak alanları incelenmiştir. Değerlendirme ve sonuç bölümünde bu yerleşim ve tuzak alanlarında görülen mimari benzerlik ve farklılıkların; ham madde, besin ekonomisi, inanç, sosyal ve çevresel faktörler çerçevesinde nasıl şekillendiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, architectural similarities and differences in Şanlıurfa and Syria during the Pre-Pottery Neolithic Period were investigated. In this context: First, the Neolithic Period was described in general terms. In the second section, the architecture of 15 settlements in Şanlıurfa, namely; Göbeklitepe, Çakmaktepe, Nevali Çori, Karahantepe, Ayanlar, Hamzantepe, Kurttepesi, Taşlıtepe, Sefertepe, Yeni Mahalle, Harbetsuvantepesi, Sayburç, Akarçaytepe, Mezraa-Teleilat and Gürcütepe, which were Pre-Pottery Neolithic settlements, were discussed. Then, trap/hunting areas were described in general terms. In addition, 23 trap/hunting areas identified in Şanlıurfa were described. In the third section, the architecture of 8 settlements from the Pre-Pottery Neolithic Period in Syria, namely; Tell Abu Hureyra, Mureybet, Tell Abr 3, Tell Qarassa, Dja'de el Mughara, Jerf el Ahmar, Tell Aswad and Tell Halula, was discussed. Then, the trap/hunting areas identified in Syria were explained in general terms and divided into 3 regions. The trap areas identified in these regions were examined. In the evaluation and conclusion section, it was examined how the architectural similarities and differences observed in these settlements and trap areas were shaped within the framework of raw material, food economy, belief, social and environmental factors.