Sağlık çalışanlarının ruhsal hastalıklara yönelik inançları, tutumları ve etik değerlere yatkınlık durumları
Beliefs, attitudes and predispositions of health care professionals towards mental illnesses to ethical values
- Tez No: 922136
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY YILMAZ BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma sağlık çalışanlarının ruhsal hastalıklara yönelik inançları, tutumları ve etik değerlere yatkınlık durumlarını belirlemeyi amaçlamıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmış olan araştırmanın evrenini Tokat ilindeki bir üniversite hastanesi ve iki devlet hastanesinde çalışan ve sağlık alanında eğitimi bulunan sağlık çalışanları oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise çalışmaya gönüllü katılım sağlayan 171 sağlık çalışanı oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Ruhsal Hastalığa Yönelik İnançlar Ölçeği (RHYİÖ), Ruhsal Sorunu Olan Bireylere Yönelik Toplum Tutumları Ölçeği (RSTTÖ) ve Etik Değerlere Yatkınlık Ölçeği (EDYÖ) kullanılmıştır. Araştırmaya katılan sağlık çalışanlarının ortalama yaşının 30.94 olduğu ve meslekte çalışma sürelerinin ortalama 9.17 olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan sağlık çalışanlarının, %62'sinin ruhsal hastalıklar eğitimi aldığı, %34,5'inin ruhsal sorunlu bireye karşı duyduğu öncelikli duygunun yardım etme isteği olduğu, %58,5'inin daha önce psikiyatrik bir tanı alan yakınının olmadığı, %89,5'inin psikiyatrik bir tanı almadığı, psikiyatrik tanı alanların %50'sinin anksiyete bozukluğu tanısı aldığı, %94,2'sinin psikiyatrik ilaç kullanmadığı, %71,3'ünün ruhsal hastalık belirtisi gösteren yakını için öncelikli yardım alacağı bireyin psikiyatri hekimi olduğu, %23,4'ünün ruhsal hastalıkların ana nedeni olarak stres ve kaygıyı gördüğü, %67,8'inin etik değerler eğitimi aldığı görülmüştür. Araştırmada yer alan sağlık çalışanlarının ruhsal hastalıklara yönelik olumsuz inançlarının düşük/orta düzeyde olduğu, ruhsal sorunlu bireylere yönelik tutumlarının orta düzeyde olduğu, etik değerlere yatkınlıklarının ise yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca evli olan sağlık çalışanlarının ruhsal hastalıklara yönelik inanç ve tutumlarının daha olumlu olduğu, erkek sağlık çalışanlarının daha olumlu tutum sergilediği, kadın sağlık çalışanlarının ve mesleğini severek yapanların ise etik değerlere daha yatkın oldukları, psikiyatrik tanı alan bir yakını olanların ruhsal hastalıklara yönelik inançlarının daha olumlu olduğu görülmüştür. Bu sonuçlara dayalı olarak ruhsal hastalıklara yönelik olumsuz inanç ve tutumların engellenmesi için eğitim kurumlarındaki eğitimlerde bu konulara daha fazla yer verilmesi, tüm sağlık çalışanlarına bu alanda hizmet içi eğitim verilerek farkındalığın arttırılması, etik değerlere yönelik eğitimlerin arttırılması, sağlık çalışanlarının tamamının ruhsal sorunu olan bireylerle temasının sağlanarak bu iletişimin güçlendirilmesi gerektiği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine the beliefs, attitudes and predispositions of health care professionals towards mental illnesses and ethical values. It is a descriptive and cross-sectional research. The universe of the research was composed of health professionals who work in a university hospital and two public hospitals in Tokat province and have education in the field of health. The sample of the research consisted of 171 health workers who voluntarily participated in the study. The Personal Information Form, The Beliefs Toward Mental Illness Scale (BMI), The Community Attitudes Towards Mentally Ill(CMI) and the Ethical Values Predisposition Scale (PSI) were used to collect the data. It was found that the average age of the health workers participating in the study was 30.94 and the average working time in the profession was 9.17. 62% of the healthcare professionals participating in the study were trained in mental illnesses, 34.5% had a desire to help, 58.5% had no relatives who had received a psychiatric diagnosis before, 89.5% had not received a psychiatric diagnosis, 50% of those who received a psychiatric diagnosis were diagnosed with an anxiety disorder. it was found that 94.2% do not use psychiatric medications, 71.3% are psychiatric physicians of the individual who will receive priority help for a relative who shows signs of mental illness, 23.4% see stress and anxiety as the main cause of mental illness, 67.8% have received ethical values education. It was found that the negative beliefs of the health workers involved in the study regarding mental illnesses were at a low/moderate level, their attitudes towards mentally troubled individuals were at a moderate level, and their predispositions to ethical values were high. In addition, it has been found that the beliefs and attitudes of married health workers towards mental illnesses are more positive, male health workers have a more positive attitude, female health workers and those who love their profession are more prone to ethical values, those who have a relative with a psychiatric diagnosis have more positive beliefs about mental illnesses. Based on these results, it is envisaged that in order to prevent negative beliefs and attitudes towards mental illnesses, these issues should be given more space in educational institutions, awareness should be raised by providing in-service training to all health workers in this area, ethical values should be increased, and this communication should be strengthened by ensuring that all health workers are in contact with individuals with mental problems.