Preterm eylemin belirlenmesinde trombosit dağılım hacminin prognostik değeri
The prognostic value of platelet distribution width in the determination of preterm labor
  1. Tez No: 922135
  2. Yazar: AHMET KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Preterm eylem, düşük doğum ağırlığı ve neonatal mortalite gibi olumsuz neonatal sonuçlarla ilişkilidir. İnflamasyon ile preterm doğum tehdidi arasındaki ilişki iyi bilinmektedir. Preterm eylem riski olan kadınlarda preterm doğum tahmini için noninvazif, basit ve duyarlı belirteçler gereklidir. Bu çalışmanın amacı, preterm eylemi olan hastalarda serum belirteçlerinden platelet dağılım genişliğinin preterm doğumu öngörmede yeni bir belirleyicisi olarak faydalı olup olmadığını değerlendirmek ve spontan preterm doğumun öngörülmesi için çeşitli serum inflamatuar belirteçlerin klinik etkinliğini karşılaştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Preterm doğum tanısı konan hastalar preterm doğum (hasta) ve term doğum (kontrol) grubuna ayrıldı. İki grup, başvuru sırasında elde edilen serum belirteçleri (özellikle PDW) klinik özellikler ve düzeyleri açısından karşılaştırıldı. Bu retrospektif kesitsel çalışmaya, kontrol grubu olarak sağlıklı gebe miadında doğum yapan gebeler dahil edilmesi planlandı. Çalışma grubu doğumdaki gestasyonel yaşına göre 37 haftadan önce doğum yapan gebelerin dahil edilmesi planlandı. Klinik ve laboratuvar verileri gruplar arasında karşılaştırılacaktır. BULGULAR: Preterm ve term grup karşılaştırıldığında yaş, PDW, WBC, MONO %, EOS %, HGB ve RDW ölçümleri preterm üzerine bağımsız risk faktörü olarak saptanmıştır. PDW ≥%17, erken doğum eylemini %76,92 duyarlılık ve %50,13 özgüllükle tahmin edebileceğini göstermiştir. SONUÇ: Preterm eylem grubunda PDW değerlerinin belirgin şekilde yüksek olduğu gözlemlenmiş ve bu durum, inflamasyon ile trombosit aktivasyonu arasındaki ilişkiye dikkat çekmiştir. Bu sonuçlar, PDW'nin maternal inflamatuar yanıtın bir göstergesi olabileceğini ve preterm eylem patofizyolojisinde önemli bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Sonuç olarak, ön bulgularımız PDW ≥%17 erken doğum eylemini %76,92 duyarlılık ve %50,13 özgüllükle tahmin edebileceğini gösterdi. ANAHTAR KELİMELER: PDW, Preterm eylem, Obstetri, Trombosit dağılım genişliği
Özet (Çeviri)
AIM: Preterm labor is associated with adverse neonatal outcomes such as low birth weight, preterm birth, and neonatal mortality. The relationship between inflammation and threatened preterm labor (TPL) is well-established. There is a critical need for non-invasive, simple, and sensitive biomarkers to predict preterm birth in women at risk of preterm labor. This study aims to evaluate the utility of platelet distribution width (PDW), a serum biomarker, as a novel predictor of preterm birth in patients with preterm labor. Additionally, it seeks to compare the clinical efficacy of various serum inflammatory markers in predicting spontaneous preterm birth. MATERIALS AND METHODS: Patients diagnosed with preterm labor were divided into two groups: those who delivered preterm and those who delivered at term. The two groups were compared based on clinical characteristics and the levels of serum markers, specifically PDW, obtained at admission. In this retrospective cross-sectional study, healthy pregnant women who delivered at term were planned to be included as the control group. The study group was intended to consist of pregnant women who delivered before 37 weeks of gestational age. Clinical and laboratory data will be compared between the groups. RESULTS: When the preterm and term groups were compared, variables such as age, PDW, WBC, percentage of monocytes (MONO%), percentage of eosinophils (EOS%), hemoglobin (HGB), and red cell distribution width (RDW) were identified as independent risk factors for preterm birth. A PDW value of ≥%17 demonstrated the ability to predict preterm labor with a sensitivity of 76.92% and a specificity of 50.13%. CONCLUSION: In the preterm labor group, PDW values were observed to be significantly elevated, highlighting the potential relationship between inflammation and platelet activation. These findings suggest that PDW may serve as an indicator of maternal inflammatory response and play a critical role in the pathophysiology of preterm labor. Consequently, our preliminary results demonstrated that a PDW value of ≥%17 could predict preterm labor with a sensitivity of 76.92% and a specificity of 50.13%. KEYWORD: Platelet Distribution Width (PDW), Preterm Labor, Obstetrics