Sessizlik ikliminin çalışan performansı etkisinde çalışan sessizliği ve öz yeterlilik algılarının rolü: Satış temsilcileri üzerine bir araştırma
The role of organizational silence and perceptions of self-efficiency on employee performance of silence climate: A research on sales representatives
- Tez No: 922155
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN REYHANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Çalışanlarını en değerli kaynak olarak gören ve insan kaynağını merkezine yerleştirmiş günümüz yönetim yaklaşımlarına karşılık örgütlerde karşılaşılabilecek sessizlik davranışlarının potansiyel kavramlarla birlikte performansı etkilediği araştırmacılarca araştırılması gereken önemli konulardandır. Çünkü bu durum örgüt için kaynak olarak gördüğü çalışanlarından tam verim alabilmesine engel olmaktadır. Sessizlik iklimi, çalışan sessizliği, öz yeterlilik algıları kavramlarının her biri birbirinden bağımsız olarak çalışan performansını etkileyen kavramlardır. Çalışma işte bu noktalara ve buna ek olarak kavramların karşılıklı ilişkilerine de değinerek sessizlik iklimi hakimiyetindeki örgütlerin sessiz kalma davranışlarının ve öz yeterlilik algılarının örgütün temel beklentisi olan çalışan performansına etkilerini ele almaktadır. Çalışmanın amacı sessizlik iklimi, çalışan performansı, çalışan sessizliği, öz yeterlilik kavramlarının anlamlarının ve karşılıklı ilişkilerinin incelenmesidir. Sessizlik ikliminin çalışan performansı etkisindeki örgütsel sessizliğin aracılık rolü ile öz yeterlilik algısının çalışan performansı üzerindeki etkisi bir firmanın satış temsilcilerinden anket tekniği ile elde edilen verilere uygulanan yapısal eşitlik modeli ile test edilmiştir. Doğrulayıcı faktör analiziyle çalışan sessizliğinden ayrıştığı tespit edilen örgüt yararına sessizliğin sessizlik ikliminin çalışan performansına etkisinde kısmi aracılık yoluyla olumlu katkısı bulunurken; çalışan sessizliğinin bu ilişkideki aracı rolü anlamsız çıkmıştır. Bununla birlikte analiz sonucunda çalışanların öz yeterlilik algılarının ise çalışan performansına olumlu yönde katkı sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In contrast to today's management approaches that see employees as the most valuable resource and place human resources at the center, silence behaviors that can be encountered in organizations affect performance together with potential concepts and are important issues that need to be investigated by researchers. This circumstance hinders the organization from fully utilizing its employees, whom it regards as its assets. Silence climate, employee silence, and self-efficacy perceptions are concepts that affect employee performance independently of each other. The study addresses these points and the mutual relations of the concepts and examines the effects of silence behaviors and self-efficacy perceptions of organizations dominated by a silence climate on employee performance, which is the basic expectation of the organization. The aim of the study is to examine the meanings and mutual relations of silence climate, employee performance, employee silence, and self-efficacy concepts. We tested the mediating role of organizational silence in the effect of silence climate on employee performance, as well as the impact of self-efficacy perception on employee performance, using structural equation modeling and data gathered from sales representatives of a company through survey techniques. Confirmatory factor analysis found that silence for prosocial silence, which was found to be different from employee silence, had a positive contribution through partial mediation in the effect of silence climate on employee performance, while the mediating role of employee silence in this relationship was found to be insignificant. It was found that employees' self-efficacy perceptions contributed positively to employee performance.