Miyokard infarktüsü geçiren hastalarda sosyodemografik özellikler, risk faktörleri ve metabolik sendrom kriterlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of sociodemographic characteristics, risk factors and metabolic syndrome criteria in patients with myocardial infarction
  1. Tez No: 922154
  2. Yazar: YUSUF AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Kardiyoloji, Family Medicine, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Koroner atrer hastalıklarına bağlı ölümler tüm dünyada önde gelen ölüm sebebidir. Metabolik sendromlu hastalarda kardiyovasküler hastalık mortalitesi iki kat, tüm nedenlere bağlı ölüm riski bir buçuk kat artmaktadır. Metabolik sendromun önlenmesi ve azaltılması kardiyovasküler hastalıkları önleyerek yetişkin nüfustaki yaşam süresini arttıracak ve sağlık sistemi üzerindeki iş yükü ve maliyeti azaltacaktır. Bu araştırma ile miyokard infarktüsü geçiren hastaların sosyodemografik özellikleri, risk faktörleri ve metabolik sendrom kriterlerini göstermek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı, kesitsel olarak planlanan araştırmamız, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniğinde yatan ve miyokard infarktüsü geçirmiş, 18 yaşından büyük olan 201 hasta üzerinde yapılmıştır. Hastalara araştırma hakkında gerekli açıklamalar yapıldıktan sonra araştırmaya katılım için gönüllü olan ve yazılı onam veren hastalar araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırma için hazırlanan veri toplama formunda; hastaların sosyodemografik özellikleri, tıbbi öz geçmişleri, miyokard infarktüsü etyolojisi ile hastaların beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıklarına yönelik sorular mevcuttur. Veri toplama formu yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Hasta ile ilgili tanı ve tedavi sürecinde sorumlu hekimi tarafından istenmiş ve sonuçlanmış olan laboratuvar tetkikleri Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (FONET)'inden alınmıştır. Veriler SPSS programı kullanılarak uygun testlerle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Coronary artery disease is the leading cause of death worldwide. Patients with metabolic syndrome have a two fold increased risk of cardiovascular disease mortality and a one and a half fold increased risk of all cause mortality. Preventing and reducing metabolic syndrome will increase life expectancy in the adult population by preventing cardiovascular diseases and reduce the workload and cost on the healthcare system. The aim of this study was to demonstrate the sociodemographic characteristics, risk factors and metabolic syndrome criteria of patients with myocardial infarction. Materials and Methods: Our descriptive, cross-sectional study was conducted on 201 patients older than 18 years of age who had myocardial infarction and were hospitalized in the Cardiology Clinic of Gülhane Training and Research Hospital. After the necessary explanations were made to the patients about the study, patients who volunteered to participate in the study and gave written consent were included in the study. The data collection form prepared for the study included questions on the sociodemographic characteristics, medical history, etiology of myocardial infarction, nutrition and physical activity habits of the patients. The data collection form was applied by face to face interview method. Laboratory tests requested and finalized by the responsible physician during the diagnosis and treatment process related to the patient were obtained from the Hospital Information Management System (FONET). The data were analyzed with appropriate tests using the SPSS program.