Kendini uyandırma fenomeninin hipnotik ve non-hipnotik telkin koşullarında incelenmesi: Bir elektrofizyolojik çalışma
Investigation of the phenomenon of self-awakening under hypnotic and non-hypnotic suggestion conditions: An electrophysiological study
- Tez No: 922157
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YÜCEL AĞARGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Belirlenen bir vakitte, dışsal bir etkenin yardımı olmadan uykuyu sonlandırabilme becerisi kendini uyandırma yeteneği olarak adlandırılmaktadır. Bilişsel kontrolün uykuda devam ettiği nadir fenomenlerden olan kendini uyandırabilme becerisi, günlük yaşamdaki işlevselliğe de önemli katkılar sunmaktadır. Bu çalışmada literatürde görece az çalışılmış olan kendini uyandırma fenomeni, hipnotik ve nonhipnotik telkinler aracılığı ile modellenmiş, modelin elektrofizyolojik nitelikleri polisomnografi yoluyla incelenmiştir. Çalışmaya alınan 30 sağlıklı genç yetişkin katılımcı hipnoza yatkınlık düzeylerine göre üç gruba ayrılmıştır: Hipnoza yatkın olmayan katılımcılar-nonhipnotik telkin grubu, hipnoza yatkın katılımcılar-nonhipnotik telkin grubu ve hipnoza yatkın katılımcılar-hipnotik telkin grubu. Katılımcılar hipnotik veya non-hipnotik telkinler ile gece saat 03.30'da kendilerini uyandırmaları için yönlendirilmiştir. Katılımcıların hipnoza yatkınlık düzeyleri, uyku kaliteleri, kronotipleri, depresyon ve anksiyete belirtileri ölçekler aracılığıyla ölçülmüş, ardından iki gece uyku laboratuvarında kalarak uykuları polisomnografi ile kaydedilmiştir. Sonuçlara göre hipnoza yatkın olmayan grubun %28'i, hipnoza yatkın olup nonhipnotik telkin alan gruptakilerin %42'si ve hipnotik telkin alan grubun %56'sı kendini uyandırma girişiminde başarılı olmuştur. Kendini uyandırmayı başaran katılımcıların %61'i Evre 2'de uyanmıştır. Ayrıca hipnotik telkin alan grupta diğer iki gruba göre uyku latansında uzama; kendini uyandırabilen kişilerde ise toplam uyku süresi ve uyku etkinliği oranında azalma görülmüştür. Bu durumun, hipnotik telkinin bilişsel bir sonucu veya kendini uyandırmayı kolaylaştırıcı kognitif mekanizmalarla ilişkili olabileceği şeklinde yorumlanmıştır. Bu çalışma ile kendini uyandırma alışkanlığı ve yeteneği olmayan kişilerde, hipnotik telkin yoluyla kendini uyandırma fenomeninin başarılı bir şekilde modellenebileceği, böylece uykudaki kognitif kontrol mekanizmalarının manipüle edilebileceği ilk kez gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The ability to terminate sleep at a specified time without the help of any external factor is called self-awakening ability. Self-awakening ability is one of the rare phenomena in which cognitive control reemerges during sleep. This ability makes significant contributions to functionality in daily life. In this study, the self-awakening phenomenon, which has been relatively understudied in the literature, was modelled via hypnotic and nonhypnotic suggestions. The electrophysiological properties of the self-awakening were examined with polysomnography. 30 healthy young adult participants were divided into groups according to their hypnotic susceptibility level. The first group is a low-hypnotic-susceptible participants-nonhipnotic suggestion group, the second group is a high-hypnotic-susceptible participants-nonhypnotic suggestion group and the third one is a highly hypnotic-susceptible participants-hypnotic suggestion group. They were instructed to wake themselves up at 03.30 via hypnotic or non-hypnotic suggestions. Hypnotic suggestibility, sleep quality, chronotypes, depression and anxiety symptoms of participants were measured with standardized scales. Then the participants stayed in the sleep laboratory for two nights, and their sleep was recorded by polysomnography. According to the results, 28% of the first group, 42% of the second group, and 56% of the third group were successful in their attempts to self-awakening. 61% of the self-awakeners, woke up in sleep stage 2. In addition, prolonged sleep latency was observed in the first group compared to the other two groups, and a decrease in total sleep time and sleep efficiency was observed in self-awakened subjects. It was interpreted that this may be a cognitive result of hypnotic suggestion or related to cognitive mechanisms that facilitate self-awakening. This study has shown for the first time that the phenomenon of self-awakening can be modelled successfully by hypnotic suggestion in people who do not have habit or ability to self-awaken, and thus manipulating the cognitive control mechanisms in sleep.