Rusya federasyonu'nda Rus milliyetçiliği ve Rus kimliği (1991-2012)
Russian nationalism and Russian identity in the Russian federation (1991-2012)
- Tez No: 358599
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÖZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Milliyetçilik geçmişe ait geleneksel kuralları yok eden bir ideoloji değil aksine, bireyler açısından kimlik bilincini uyandırma ve kurma aracı konumundadır. Bu bağlamda bütün milliyetçilikler, millete dayanırlar, ama bu milliyetçiliği anlama açısından tek ölçüt değildir. Rus kimliği de Rus milliyetçiliğini şekillendiren ve yoğuran en önemli unsurdur. Kimliğin temelindeki din, dil ve ideoloji vurgusu en açık şekilde kendini 19. yüzyıl Çarlık Rusyası'nda göstermiştir. Milletler hapishanesi olarak adlandırılan Çarlık Rusyası, 1917 Bolşevik devrimi ile büyük vaadler ile son bulmuştur. Devrim, her ne kadar Rusya'da farklı halkların birleşmesini ve Rus milliyetçiliğinin ortadan kaldırılmasını ön görmüşse de bu fikir teoriden ileriye gidememiştir. Ruslar, Rus milliyetçiliğinin temelinde var olan kurtarıcı mesih görevini üstlenmişlerdir. Böylece Sovyetler Birliği'nin ideolojik temelleri üzerinde bir milliyetçilik anlayışı oluşturulmuştur. SSCB'nin yıkılışı ile büyük bir travma yaşayan Rus Halkı 1990'lar boyunca ülkedeki sorunlar ile mücadele ederken, milliyetçi gruplar ise Boris Yeltsin ve ekibi tarafından kullanılan birer seçim aracı haline gelmiştir. Öte yandan Rusya'da ilk kez halk ideolojisiz bırakılmış ve bunun neticesinde sosyal, siyasi ve ekonomik buhrana bir de kimlik buhranı eklenmiştir. Nitekim 2000 yılı Rusya için büyük bir dönüm noktası olmuştur. Vladimir Putin'in devlet başkanlığına gelmesi ile birlikte ülkede hızlı bir merkezileşme yaşanmaya başlamıştır. Bu dönem içerisinde en önemli adım ise Büyük Rusya söylemi ile 1990'ların yarattığı travmayı yok etme çabalarıdır. Bu sayede gerek Rus milliyetçilerinin gerekse de ülkedeki diğer etnik unsurların yaşadığı ideolojik buhranın sonlandırılması amaçlanmaktadır. Bu noktada da Putin iktidarı ile birlikte kontrollü milliyetçilik ve Rusya vatandaşı kavramları öne çıkmaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
Nationalism is an ideology which does not dipose traditional rules of the past, in contrast, it is a tool for awareness of identity in terms of individuals. Nationalism is defined generally refering to the nation, but this is not the only criteria for understanding nationalism. Russian identity is the most important factor which shaped the Russian nationalism. Religion, language, ideology and emphasis of identity, showed up in 19th century's Tsarist Russia. Tsarist Russia, which called“prison of nations”, ended with 1917 Bolshevik Revolution's great promises. Although the Revolution purposed combination of nations and elimination the Russian nationalism, this idea could not go forward, has remained in theory. Russians undertook the task of messianic savior which basis of the existing in Russian nationalism. Thus, the Soviet Union's ideological foundations has created on the sense of nationalism. Throughout the 1990s the Russian People, who live with major trauma for collapse of the USSR, were struggling are problems in the country, while the nationalist groups that are used as a tool of elections by Boris Yeltsin and his team. On the other hand, the first time in Russia, people have left without ideology and for this reason, identity crisis has added in social, political and economic crisis. Indeed, 2000 was a major crossroad for Russia. With the begining of Vladimir Putin's presidency, a rapid centralization started in Russia. The most important step in this period is destroy the 1990s trauma with the Great Russian rhetorics. Whereby, government aimed to termination of the ideological crisis, both Russian nationalists and the country's other ethnic factors. At this point, concepts of“controlled nationalism”and“Russian citizens”retorics began to come forward with Putin's era in Russia.