Mahalli idareler ve yeniden yapılanma
  1. Tez No: 92218
  2. Yazar: İMDAT SÜTLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SÜRMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
02. Özet Batı demokrasilerinde ikinci Dünya Savaşı'ndan sonra kentleşme, demokratikleşme ve refah devleti anlayışının doğuşu, devleti, yeni mal ve hizmetlerin üretimi ile karşı karşıya bıraktığı gibi, piyasa mekanizmasınca üretilen bir kısım hizmetlerin de devletleşmesi sonucunu doğurmuştur. Kamu sektöründe meydana gelen bu gelişmeler, yerel yönetimlerin hizmet üretimindeki fonksiyonlarını çeşit ve boyut bakımından büyütmüş, buna karşılık örgütsel yapılarının, fonksiyonel kapasitelerinin ve finansal kaynaklarının yetersiz kalmasma sebebiyet vermiştir. Bu nedenlerle, sözkonusu ülkelerde yerel yönetim sistemlerinin yeniden yapılandırılması ihtiyacı zorunluluk haline gelmiş ve bu konuda 1950-60 ve 70'li yıllar önemli gelişmelere sahne olmuştur. Benzer şekilde, Türkiye'de de yerel yönetimlere ilişkin araştırma ve tartışmalar hem akademik hem de politik planda öncelikli ve önemli konular arasında yer almaktadır. Aşın merkezileşmiş bir idari yapının ortaya çıkardığı sorunlar ve bu yapışırım desantralize edilmesi talepleri ile, 1950'li yıllarda başlayan ve hızı 1980'li yıllarda zirveye ulaşan kentleşme hareketinin ortaya çıkardığı sorunlar yerel yönetimlerin yemden yapılandırılması yönündeki“toplumsal konsensüs”ün temel nedenini oluşturmaktadır. Türkiye'de yerel yönetimlerin yeniden yapılandırılması tartışmalarının ele alındığı bu çalışma esas itibariyle beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde Türkiye'de yerel yönetimlerin tarihsel gelişimi irdelenmekte, ikinci bölümde ise değişik ülkelerin yerel yönetim sistemleri üzerinde durulmaktadır. Çalışmanın üç ve dördüncü bölümlerinde, sırası ile, Türk yerel sistemi ve Türkiye'de yerel yönetimlerin mali yapısı ele alınmaktadır. Çalışmanın son bölümü olan beşinci bölümünde ise Türk yerel yönetim sisteminin sorunları ortaya konmaktadır. Çalışma sonucunda tespit edilen sorunlar ve bunlara ilişkin önerileri ise genel değerlendirme ve sonuç kısmında ele alınmaktadır. VII
Özet (Çeviri)
03. Summary After the Second World War, developments in urbanisation, democracy and the role of state in social welfare, governments have faced new reponsibilities to produce new goods and services, and state owned enterprises have started to produce some of services produced by privete sector in a free market economy previously. Due to major developments in public sector, local administrators have gained new functions in producing servces but their organisational, functional capacities and financial resources have become insufficient. Therefore, many countries have reorganised their local administration structure during the 1950-60 and 70s era. Similarlay, in both academic and politic level regarding local administrations in Turkey have gained importance. In particular, problems arising due to heavy centralised administration structure and people demand to decentralise existing administration structure. In addition, rapid and continiously developing problems in urbanisation starting in 1950 and 1980 era have arised the arguments to reorganise local administration in a public consensus. This study dealing with arguments to reorganise local administration mainly consists of five part. The first part presents historical developments of local administration in Turkey. The second part compares several countries ' local administration systems.. The third and fourth parts deals local system of Turkey and their financial structure. The fifth part deals with current problems of local administration system of Turkey. The findings reached at the end of the study and their possible solutions and suggestions as well have been presented in the part of general evaluation and conclusion. VIII