Romantik ilişkilerde partner sosyotelizm davranışının ve algılanan romantik ilişki kalitesinin bireylerin aldatmaya yönelik niyetleriyle ilişkisi
The relationship of partner sociotelism behavior and perceived romantic relationship quality with individuals' intentions to cheat in romantic relationships
- Tez No: 922178
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ARZU YALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırma kapsamında, romantik ilişkide bulunan bireylerde partner sosyotelizm davranışı ve algılanan romantik ilişki kalitesi ile aldatmaya yönelik niyetleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca partnerin sosyotelizm davranışı, algılanan romantik ilişki kalitesi ve aldatmaya yönelik niyetin; cinsiyet, yaş, çalışma durumu, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, romantik ilişki türü, ilişki süresi, bireyin ve partnerinin günlük telefon kullanım sıklığı ile sosyal medya kullanım sıklığı gibi demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği de araştırılmıştır. İlişkisel tarama yöntemiyle gerçekleştirilen bu araştırmanın örneklemi Türkiye'de yaşayan 18-65 yaş arası romantik ilişkiye sahip kadın ve erkek 466 katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplamak amacıyla katılımcıların sosyo-demografik özelliklerine ilişkin bilgiler“Kişisel Bilgi Formu”, partner sosyotelizm düzeylerini ölçmek için“Partner Phubbing Ölçeği”, algılanan romantik ilişki kalitesi düzeyini ölçmek için“Algılanan Romantik İlişki Kalitesi Ölçeği”ve aldatmaya yönelik niyetlerini ölçmek için ise“Aldatmaya Yönelik Niyet Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 27.00 programı ile yapılmış olup, ölçekler arasındaki ilişkileri belirlemek için, bu ilişkilerin yönü ve gücü hakkında bilgiler sunan Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Değişkenlerin yordayıcılığını incelemek için Çoklu Doğrusal Regresyon analizi yapılmıştır. Ayrıca, demografik değişkenler arasında ölçeklerin ortalama puanlarındaki farklılıkları belirlemek için Bağımsız Örneklem t-testi ve ANOVA uygulanmıştır. ANOVA testine ilişkin varsayımların karşılanmadığı durumlarda ise Kruskal Wallis-H testi tercih edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre romantik ilişki kalitesi, aldatmaya yönelik niyet üzerinde negatif yönde anlamlı bir yordayıcı etkisi belirlenmiştir. Bununla birlikte partner sosyotelizm düzeyinin anlamlı bir katkı sunmadığı ancak pozitif bir eğilim gösterdiği gözlemlenmiştir. Yapılan regresyon analizinde romantik ilişki kalitesinin aldatmaya yönelik niyet üzerinde önemli bir etkisi olduğu belirlenmiş; ancak partner sosyotelizmin aldatmaya yönelik niyet düzeyinde anlamlı bir katkı sağlamadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the research, it was aimed to determine the relationships between partner sociotelism behaviour, perceived romantic relationship quality and intention to cheat in individuals in romantic relationships. In addition, it was also investigated whether partner sociotelism behaviour, perceived romantic relationship quality and intention to cheat differ according to demographic variables such as gender, age, employment status, education level, income level, type of romantic relationship, relationship duration, frequency of daily phone use and frequency of social media use of the individual and his/her partner. The sample of this study, which was conducted with the correlational survey method, consists of 466 male and female participants aged 18-65 who are in romantic relationships living in Turkey. In order to collect data,“Personal Information Form”was used to collect information about the socio-demographic characteristics of the participants,“Partner Phubbing Scale”was used to measure the level of partner sociotelism,“Perceived Romantic Relationship Quality Scale”was used to measure the level of perceived romantic relationship quality, and“Intention to Cheat Scale”was used to measure their intention to cheat. The data were analyzed with the SPSS 27.00 program, and Pearson Correlation analysis was used to determine the relationships between the scales, which provides information about the direction and strength of these relationships. Multiple Linear Regression analysis was used to examine the predictive power of the variables. In addition, Independent Sample t-test and ANOVA were applied to determine the differences in the mean scores of the scales between demographic variables. In cases where the assumptions regarding the ANOVA test were not met, Kruskal Wallis-H test was preferred. According to the results of the study, romantic relationship quality has a significant negative predictive effect on intention to cheat. However, it was observed that partner sociotelism level did not make a significant contribution but showed a positive trend. The regression analysis reveals that romantic relationship quality has a significant effect on intention to cheat; however, partner sociotelism does not make a significant contribution to the level of intention to cheat.