Gelişmeleri kaçırma korkusu ve romantik ilişkilerde sosyotelizm arasındaki ilişkide aydınlık üçlü kişilik özelliklerinin düzenleyici rolü
The moderating role of light triad personality traits in the relationship between fear of missing out and phubbing in romantic relationships
  1. Tez No: 1010174
  2. Yazar: SERRA NUR AKGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇILGA BERİL YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada akıllı telefonlardan gelen bildirimleri kaçırma korkusu olarak bilinen gelişmeleri kaçırma korkusu açıklanmıştır. Sosyotelizm ise insanlarla yüz yüze konuşmadan ziyade telefonu önceleme durumudur. Kişi bunu yaparken çevresindekileri gözardı eder. Bu çalışmada sosyotelizm romantik ilişkiler kapsamında araştırılmış ve romantik ilişkilerde sosyotelizmin çiftler arasında yaşanılan olumsuz durumlardan bireysel olumsuzluklara kadar etki ettiği görülmüştür. Gelişmeleri kaçırma korkusu sebebiyle insanların sosyotelizm kavramıyla tanıştığı, sosyotelist ve sosyotelizm mağduru kişilerin ortaya çıkması söz konusu haline gelmiştir. Bu çalışmada gelişmeleri kaçırma korkusu ve romantik ilişkilerde sosyotelizm arasındaki ilişkide aydınlık üçlü kişilik özelliklerinin düzenleyici rolü olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Türkiye'de ikamet eden 18 yaş ve üzeri romantik ilişkiye sahip olan 18-80 yaş aralığında kolayda örnekleme metoduyla seçilen 385 katılımcı oluşturmuştur. Araştırmanın analizi doğrultusunda Sosyodemografik Bilgi Formu, Üsküdar Gelişmeleri Kaçırma Korkusu Ölçeği, Partner Sosyotelizmi Ölçeği ve Aydınlık Üçlü Ölçeği veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler hipotezler kapsamında IBM SPSS 25 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Bu araştırmanın iki önemli analiz metodu vardır. Bunlar hipotezler baz alınarak korelasyon ve düzenleyicilik analizleridir. Bulgulara göre gelişmeleri kaçırma korkusu ve romantik ilişkilerde sosyotelizm arasındaki ilişkide aydınlık üçlü kişilik özelliklerinin düzenleyici rolü bulunamamıştır. Ayrıca gelişmeleri kaçırma korkusu ve romantik ilişkilerde sosyotelizmin anlamlı bir ilişkisi bulunmuştur. Ek olarak, aydınlık üçlü kişilik özellikleri ve romantik ilişkilerde sosyotelizm arasındaki ilişki pozitif bulunmuştur. Bu bulgular, literatür baz alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The term of fear of missing out (FoMO) identified as the worry of missing notifications and updates received from smartphones, is examined in this research. Prioriate to mobile phone using rather than face to face interactions, during which individuals tend to reject those around them. This phenomena known as the phubbing. The current study investigates phubbing within the perspective of romantic relationships and show that phubbing has plenty of outcomes as individual problems and relationship problems in the people's life. When the fear of missing out is active it can lead to phubbing. Phubbing also induced to people who are the victim of phubber also leads to be phubbee. Whether or not light triad personality traits act as a moderating role in the relationship among fear of missing out and phubbing in the context of romantic relationship were examined. This research tend to applied quantiative research method and correlational survey model. The participants who were chosen by convenience sampling method. The data were collected from 18 to 80 years old. 385 people were included in this study. Participants have necessary criterias such as living in İstanbul and having a romantic relationship Sociodemographic Information Form, Üsküdar Fear of Missing Out Scale, Partner Phubbing Scale, and the Light Triad Scale were used for to analyze the research. IBM SPSS 25 was utilised to analyze the hypotheses. In this research there are two significant analyses. One of them is correlation analyse other is moderation analyse based on the hypotheses. There was not a moderating role of the light triad personality traits between fear of missing out and phubbing in the context of romantic relationships according to results. Finding of the correlational hypotheses demonstrate that there is a positive relationship between the fear of missing out and phubbing in romantic relationships also there is another positive outcome between the phubbing in the romantic relationships and the light triad personality traits. This research has discussion for the findings to explain hypotheses.