Sağlık çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği ile iş tatmini arasındaki ilişki
The relationship between occupational health and safety (OHS) and job satisfaction of healthcare workers
  1. Tez No: 922177
  2. Yazar: SERPİL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma, sağlık çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği (İSG) algıları ile iş tatmini arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi'nde görev yapan 249 sağlık çalışanı üzerinde yürütülmüştür. Veriler, katılımcıların demografik bilgileri, İSG algıları ve iş tatmini seviyelerini değerlendiren anketler aracılığıyla toplanmış ve SPSS 21 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizlerde t-testi, ANOVA, korelasyon ve regresyon analizleri gibi yöntemler uygulanmıştır. Araştırmanın bulguları, İSG algıları ile iş tatmini arasında pozitif ancak zayıf bir ilişkinin olduğunu ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra, sağlık çalışanlarının görev ve pozisyonlarına göre İSG algılarında anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. Eğitim seviyesinin artmasıyla birlikte İSG algısında azalma yaşandığı tespit edilmiş olup, bu durum eğitim düzeyi ile İSG algısı arasındaki ilişkinin daha detaylı incelenmesi gerektiğini göstermektedir. Sonuç olarak, İSG uygulamalarının sağlık çalışanlarının iş tatminini artırmada önemli bir etkisi olduğu ancak bu ilişkinin eğitim seviyesi ve görev pozisyonları gibi çeşitli faktörlerden etkilendiği anlaşılmıştır. Bu bağlamda, sağlık sektöründe İSG uygulamalarının etkinliğini artırmaya yönelik stratejilerin geliştirilmesi ve çalışanların iş tatmini düzeylerini yükseltmeye yönelik kapsamlı planlamaların yapılması önerilmektedir. Anahtar Kelimeler Sağlık çalışanı, iş sağlığı ve güvenliği, iş tatmini
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between healthcare workers' perceptions of occupational health and safety (OHS) and their job satisfaction. The research was conducted with 249 healthcare workers employed at Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital. Data were collected through surveys that assessed participants' demographic information, perceptions of OHS, and job satisfaction levels, and were analyzed using the SPSS 21 program. Statistical methods such as t-tests, ANOVA, correlation, and regression analyses were applied. The findings reveal a positive but weak relationship between OHS perceptions and job satisfaction. Additionally, significant differences were observed in OHS perceptions based on healthcare workers' roles and positions. It was also identified that as education levels increased, OHS perceptions tended to decrease, indicating the need for further investigation into the complex relationship between education level and OHS perceptions. In conclusion, OHS practices play a significant role in enhancing healthcare workers' job satisfaction, but this relationship is influenced by various factors such as education level and job position. Accordingly, it is recommended to develop strategies to improve the effectiveness of OHS practices in the healthcare sector and implement comprehensive plans to enhance employees' job satisfaction levels. Keywords Healthcare worker, occupational health and safety, job satisfaction