Yabancı dil öğretiminde podcastlerin materyal olarak kullanımı ve motivasyon ile sesletime yönelik etkileri
The use of podcasts and its effects on material motivation and pronunciation
- Tez No: 922179
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YANPAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bilgiyi sosyal yapılandıran günümüz sınıflarında özellikle yabancı dil öğrenme-öğretme ortamlarında otantik ve kültürel materyallerin kullanılması, bireylerin dünyayı sosyal çevresindeki uyaranlar (dil, semboller, işaretler, araçlar) aracılığıyla kavramasına yardımcı olmaktadır. Yabancı dil öğrenenlerin, hedef dilin kültürel normlarını tanımaları da yabancı dil yetkinliğini artıracaktır. Bu kapsamda kültürel ögelerin yabancı dil öğretiminde, teknolojinin de etkinliği ile birlikte güncel bir araç olan podcastlerin öğretim materyali olarak kullanılması son yıllarda yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu araştırmanın amacı yabancı dil öğrenenlerinin öğretim materyali olarak podcast kullanımına ilişkin bakış açılarını ortaya çıkarmak, tanımlamak ve ayrıntılandırmak ve materyale yönelik motivasyonları ile sesletime ilişkin tutumlarını belirlemektir. Araştırma karma yöntem araştırmalarından iç içe karma desen ile yürütülmüştür. Araştırma kapsamında incelenecek materyal podcastlerdir. Araştırmanın çalışma grubu Çağ Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan 19 hazırlık programı öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmanın nicel verileri, Öğretim Materyali Olarak Podcastlere Yönelik Motivasyon Ölçeği ve Sesletime Yönelik Tutum Envanteri ile toplanmıştır. Nitel veriler ise odak grup görüşmeleri ve açık uçlu soru formları aracılığı ile elde edilmiştir. Öğrencilerin materyale yönelik motivasyon düzeyleri ve sesletime yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla betimsel ve çıkarımsal analizler yapılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi tekniği uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, podcast materyalinin yabancı dil öğrenenlerinin materyale yönelik motivasyonları üzerinde anlamlı ve olumlu bir etkisinin olduğu; ancak öğrenenlerin sesletime ilişkin tutum düzeylerinde anlamlı bir değişim meydana gelmediği belirlenmiştir. Ayrıca materyalin öğrencilere otantik ve gerçek dil girdileri sunarak dil edinim süreçlerinin gelişimini desteklediği, aynı zamanda sözlü dil becerilerinin gelişimine katkıda bulunduğu, öğrencilerin ilgisini çektiği, aksan gelişimlerini olumlu yönde etkilediği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's classrooms where knowledge is socially constructed, employing authentic and cultural materials, particularly in foreign language learning-teaching environments, help individuals to comprehend the world through stimuli (language, symbols, signs, tools) in their social environment. This will also contribute to foreign language learners' acquaintance of the cultural norms of the target language by increasing their foreign language competence. In this context, the utilization of podcasts, which is an up-to-date tool in teaching of foreign language's cultural norms, has become widespread in recent years. The aim of this study is to reveal, describe and detail the perspectives of foreign language learners on the use of podcasts as an instructional material and investigate the change in their motivation towards the material and attitude towards pronunciation. This research was carried out via embedded design pattern, which is one of the mixed-methods research. The material to be examined within the scope of the research was podcasts as an instructional material. The study group consisted of 19 preparatory year students studying at Çağ University. Quantitative data of the research were gathered with the Motivation Scale for Instructional Podcast Material and Pronunciation Attitudes Inventory. Qualitative data were obtained through focus group interviews, and open- ended questionnaires. Descriptive and inferential analysis were performed to determine the motivation levels of the students towards the material and attitudes towards pronunciation. In the analysis of qualitative data, content analysis method was utilized. As a result of the research, it was determined that podcast materials had a significant and positive impact on foreign language learners' motivation toward the material; however, no significant change was observed in learners' attitude levels related to pronunciation. Additionally, it was concluded that the material supports the development of language acquisition processes by providing students with authentic and real-language input, contributes to the improvement of oral language skills, captures students' interest, and positively influences their accent development.