İlkokul matematik konularında gerçekleştirilen lisansüstü tezlerin incelenmesi
Examination of postgraduate theses conducted on primary school mathematics topics
- Tez No: 922191
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİMET PIRASA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu araştırmanın amacı“İlkokul Matematik Konularında Gerçekleştirilen Lisansüstü Tezlerin İncelenmesi”dir. Matematik dersi gerek ulusal sınavlarda genişçe yer alması bakımından gerekse de öğretim programlarında yer alan temel derslerden birisi olması bakımından önemli derslerden birisidir. Matematik eğitimi üzerine çalışmaların yoğunlaşmasında etkili bir diğer etmeni ise matematik dersinde öğrencilerin zorlanmasıdır. Matematik dersi bu iki temel değişken çerçevesinde önemli olduğundan akademik araştırma sayısı da buna bağlı olarak artmaktadır. Bu araştırma nitel araştırma yöntemlerinde olan sistematik derleme tekniğine.göre yapılmıştır. Bu araştırmada toplam 254 tez incelenmiştir. Tezler, matematik konularına göre belirli parametreler açısından; yayın türüne, yıllarına, enstitülere, anabilim dalına, araştırma yöntemlerine, çalışma grubuna, yapıldığı sınıf düzeyine, örneklem büyüklüğüne, örnekleme yöntemine, veri toplama araçlarına, anahtar kelimelere ve tezde yer alan değişkenlere göre değerlendirilmiştir. Bu araştırmada elde edilen veriler, betimsel analiz ve içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, tez türlerinde yüksek lisans tezlerin öne çıktığı, en yaygın kullanılan veri toplama aracı ise Başarı Testi olup, Doğal Sayılar ve Doğal Sayılarla İşlemler konularında sıklıkla tercih edilmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinin yoğunlukta olduğu gözlemlenmiştir. Konulara göre ortak olan bağımsız değişkenlerin dağılımına bakıldığında, Oyunla Öğretim ve İşbirlikli Öğrenme yöntemlerinin çoğu matematiksel konuda yaygın olarak kullanıldığı, ancak Veri konusunun bu değişkenlerle ilişkilendirilmediği görülmektedir. Örneklem büyüklüklerine göre dağılım incelendiğinde, farklı örneklem büyüklükleriyle yapılan tezlerin belirli bir eğilim gösterdiği tespit edilmiştir. Özellikle, 31-100 arası örneklem büyüklüğüne sahip tezlerin, Geometri, Kesirler ve Veri gibi konularda daha fazla tercih edildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is“The Examination of Postgraduate Theses Conducted on Primary School Mathematics Topics.”Mathematics is an important subject, both because of its extensive presence in national exams and as one of the core subjects in the curricula. Another significant factor contributing to the concentration of studies on mathematics education is the difficulty students face in mathematics courses. Due to the importance of mathematics in these two fundamental aspects, the number of academic studies on this subject has also increased accordingly. This research has been conducted according to the systematic review technique in qualitative research methods. A total of 254 theses were examined in this study. The theses were evaluated based on various parameters such as publication type, years, institutions, departments, research methods, study groups, class levels, sample sizes, sampling methods, data collection tools, keywords, and the variables included in the theses, according to the mathematics topics. The data obtained in this study were analyzed using descriptive analysis and content analysis. The results of the study showed that master's theses were more prominent among the types of theses, and the most commonly used data collection tool was the Achievement Test, which was frequently applied in topics such as Natural Numbers and Operations with Natural Numbers. It was observed that quantitative research methods were predominantly used. When examining the distribution of common independent variables across topics, it was found that methods such as Game-Based Learning and Collaborative Learning were widely applied in most mathematical topics. However, the topic of Data was not associated with these variables. When analyzing the distribution according to sample sizes, it was found that theses with different sample sizes exhibited specific trends. In particular, theses with sample sizes ranging from 31 to 100 were more frequently preferred in topics such as Geometry, Fractions, and Data