Hemşirelik öğrencilerinin diyabetik ayak bakımına yönelik bilgi ve tutum düzeylerinin belirlenmesi
Determination of nursing students' knowledge and attitude levels towards diabetic foot care
- Tez No: 922215
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, hemşirelik bölümü 3. ve 4.sınıf öğrencilerinin diyabetik ayak bakımına yönelik bilgi ve tutum düzeylerini (DABYBT) belirlemektir. Çalışmada öğrencilerin tutum düzeyleri bilişsel, duyuşsal ve davranışsal boyutları ile ele alınmıştır. Çalışmanın evreni 230, örneklemi ise 150 hemşirelik bölümünde eğitim gören 3. ve 4.sınıf öğrencileri oluşmaktadır. Çalışma, 02.05.2024-15.06.2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formu öğrenci sosyodemografik özellikler formu ve diyabetik ayak bakımına yönelik bilgi ve tutum (DABYBT) formunu içermektedir. Çalışmanın veri analizinde SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Analizlerde frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma, t-testi, varyans analizi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Öğrencilerin büyük çoğunluğu (%71,30) diyabetik ayak yarasının önlenmesine yönelik gelişmeleri takip etmemektedir. Ancak, Diyabetik ayak yarasının önlenmesine yönelik eğitim alma istekleri (%70,00) oldukça yüksektir ve %57,83'ü bu konuda eğitim almamıştır. Diyabetik ayak bakımı yapma konusunda öğrencilerin %51,74'ü kendini yetersiz hissetmektedir ve %43,91'i bu konuda kararsızdır. Diyabetik ayak bilgi ve tutum düzeyi ile ilgili bilişsel alt boyutta katılımcıların ortalama puanı 65,18 olup, duyuşsal alt boyutta ortalama puan 32,47, davranışsal alt boyutun ortalaması 76,20, DABYBT toplam puanı ortalaması ise 173,84'tür. Tüm alt boyutlar arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuş olup, özellikle bilişsel ve davranışsal boyutlar diyabetik ayak bilgi ve tutum düzeyi ile en güçlü ilişkiye sahip olan alt boyutlardır. Çalışma sonuçlarına göre, hemşirelik öğrencilerin diyabetik ayak bakımına yönelik bilgi ve tutumları konusunda bilgilerinin geliştirilmesi, eğitim müfredatlarının iyileştirilmesi, öğrencilerin bilgi ve tutumlarının belirli periyotlarla ölçülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the knowledge and attitude levels (KADFC) of 3rd and 4th year nursing students towards diabetic foot care. In the study, the attitude levels of the students were addressed with cognitive, affective and behavioral dimensions. The universe of the study consisted of 230 and the sample consisted of 150 3rd and 4th year students studying in the nursing department. The study was conducted between 02.05.2024 and 15.06.2024. A questionnaire form was used as the data collection tool in the study. The questionnaire form included the student sociodemographic characteristics form and the knowledge and attitude towards diabetic foot care (KADFC) form. SPSS 25.0 package program was used in the data analysis of the study. Frequency, percentage, arithmetic mean and standard deviation, t-test, variance analysis and correlation analysis were used in the analyses. The vast majority of students (71.30%) do not follow the developments in the prevention of diabetic foot wounds. However, the desire to receive training on the prevention of diabetic foot wounds (70.00%) is quite high and 57.83% of them have not received training on this subject. 51.74% of the students feel inadequate in diabetic foot care and 43.91% are undecided on this subject. The average score of the participants in the cognitive sub-dimension regarding the level of diabetic foot knowledge and attitude is 65.18, the average score in the affective sub-dimension is 32.47, the average of the behavioral sub-dimension is 76.20, and the average KADFC total score is 173.84. Positive significant relationships were found between all sub-dimensions, and especially the cognitive and behavioral dimensions are the sub-dimensions that have the strongest relationship with the level of diabetic foot knowledge and attitude. According to the study results, it is recommended that the knowledge and attitudes of nursing students regarding diabetic foot care be improved, educational curricula be improved, and the knowledge and attitudes of the students be measured at certain periods.