Yatırım teşviklerinin firma yatırım kararı üzerindeki etkileri ve bir uygulama
  1. Tez No: 92224
  2. Yazar: KAMİL ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN DAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
02. Özet Türkiye'de serbest ekonomiye geçişle birlikte; ihracatı, döviz kazandırıcı faaliyetleri ve rekabet gücünü arttırıcı, bölgesel kalkınmayı sağlayan, istihdam yaratarak işsizliği azaltıcı yatırımların sayışım arttırabilmek için; hükümetlerce bazı teşvik tedbirleri uygulamaya konmaktadır. Teşvik tedbirleri bölgesel ve sektörel gelişmeye yardımcı olmakla beraber yörelere ve uygulanış biçimlerine göre değişmektedir. Çalışmamızda konu; finansal açıdan da ele alınmış ve sayısal örnekler verilmiştir. Sonuç olarak teşvik tedbirlerinin yatırımlara sağladığı olumlu katkılar ilgili mevzuatlardan da faydalanılarak ayrıntılı bir biçimde anlatılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde ülkemizde; yatırımları teşvik etmenin gerekçeleri ve teşvik verirken nelere dikkat edileceği anlatılmıştır. İkinci bölümde teşvik tedbirleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde teşvik tedbirlerinden faydalanabilmek için gerekli olan şartlar anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ise teşvik tedbirlerinin uygulanması ile ilgili çalışmalar ile teşvik tedbirlerinin yatırımlara sağladığı finansal yararlar örnekler yardımıyla açıklanmıştır. Sonuç ve öneriler kısmında ise teşvik belgesine bağlanan yatırımın incelenerek istenilen başarıya ulaşılıp ulaşılamadığı araştırılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
03. Summary Along with the passing to a free economy in Turkey, some stimulatory measures are being applied by the govemement in order to increase the number of the investments winch increase the export, foreign exchange procuring activities and the competition power, providing regional development, ercating employmend and leasing the unemployment. The stimulatory measures, along with adding to the regional and sectoral development, vary according to the localities and ways of application. The subject of our study have been also taken in respeet of finance and its numerical examples arc being given. Consequently, the positive contributions that stimulatory measures added to the investments, arc being explained detailedly by making use of the relevant legislation. In the fiist section the reasons for promoting the investments in our country and what have to be considered when a promotion is being granted was explained. In the second section was given a general information concerning the stimulatory measures. In the third section the necessary conditions for making use of the stimulatory measures have been explained. In the last section, the studies related to the application of the stimulatory measures and the financial benefits supplied for the investments have been explained by the help of examples. And in the Conclusion part it has been asecrlained whether or not the required success is being achieved by examining the investment which was binded to the encouragement ecrtilicate. VII