British Broadcasting Corporation'un (BBC) II. Dünya Savaşı yayın politikası
British Broadcasting Corporation's (BBC) broadcasting policy on World War II
  1. Tez No: 922238
  2. Yazar: DOĞUKAN CELAL ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmanın amacı Britanya Yayın Kurumu'nun (BBC) İkinci Dünya Savaşı süresince Britanya ve dünya kamuoyuna yönelik yayınlarının nasıl bir rol oynadığı ve bu süreçte nasıl bir propaganda aracı olarak kullanıldığına dair derinlemesine bir inceleme yapmaktır. Bu kapsamda, BBC'nin savaş dönemi yayınları, savaş süresi boyunca karşılaştığı zorluklar, sansür uygulamaları ve hükümetle yaşadığı çekişmeler ele alınacaktır. İnceleme, olabildiğince BBC tarafından yayınlanmış birinci el kaynaklar üzerinden yürütülerek, kurumun savaşı nasıl gördüğü ve yansıttığı konusundaki politikalarını ve stratejilerini açığa çıkarmayı hedeflemektedir. İkinci Dünya Savaşı sırasında BBC, Britanya Hükümetleri için önemli bir propaganda aracı haline gelmiştir. Savaşın başlamasıyla birlikte BBC hem İngiliz halkına hem de uluslararası kamuoyuna yönelik yayınlarını arttırmıştır. Bu yayınların temel amacı, halkın moralini yüksek tutmak, savaş çabalarını desteklemek ve müttefik ülkelere moral vermektir. BBC'nin savaş sırasındaki en büyük zorluklarından biri, doğru ve güvenilir bilgi sağlama konusundaki kararlılığı ile hükümetin propaganda talepleri arasındaki dengeyi bulmaktır. Üstelik kurum tüm bunların yanında halkın güvenini kazanmış bir yayın kurumu olarak, güvenilirliği koruma çabası içerisinde başlattığı yeniliklere de devam etmek mecburiyetinde kalmıştır. Görülmüştür ki bu süreçte BBC, sık sık sansürle karşı karşıya kalmıştır. Britanya'da hükümetler, savaşın seyrini olumsuz etkileyebilecek veya halkın moralini bozabilecek haberlerin yayınlanmasını engellemek için çeşitli sansür mekanizmaları oluşturmuştur. BBC, savaşın getirdiği bu sansür uygulamalarıyla başa çıkmak zorunda kalmış ve çoğu zaman hükümetle yayın politikaları konusunda çekişmeler yaşamıştır. Hükümetin sansür taleplerine rağmen, BBC bazı durumlarda bağımsız yayıncılık ilkesini korumak için direnç göstermiş ve bunun sonucunda çalışmada inceleyeceğimiz büyük bazı kazanımlar edinmiştir. Tezin amacı, bu çekişmelerin ve sansür uygulamalarının BBC'nin yayın politikalarını nasıl şekillendirdiğini ve kurumun bağımsızlığını koruma çabalarını detaylandırmaktır. Mümkün olduğunca kurum tarafından resmen yayınlanmış birinci el kaynaklar kullanılarak yapılacak inceleme; BBC'nin savaş dönemindeki yayın stratejilerini, propaganda tekniklerini ve karşılaştığı zorlukları anlamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, BBC'nin İkinci Dünya Savaşı'ndaki rolü ve bu rolün kamuoyu üzerindeki etkisi detaylı bir şekilde ele alınacaktır. Tez, BBC'nin savaş dönemindeki yayın politikalarının, hükümetle olan ilişkilerinin ve sansür uygulamalarının tarihsel bir perspektifini sunarak, medya ve propaganda ilişkisini anlamak için önemli bir katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to conduct an in-depth examination of the role that the British Broadcasting Corporation (BBC) played in influencing British and global public opinion during World War II, and how it was utilized as a tool for propaganda during this period. This examination will cover the BBC's wartime broadcasts, the challenges it faced, censorship practices, and its conflicts with the government. The study intends to use as many primary sources published by the BBC as possible to uncover the policies and strategies the institution adopted to view and portray the war. During World War II, the BBC became a significant propaganda tool for the British government. With the onset of the war, the BBC increased its broadcasts to both the British public and the international audience. The primary aim of these broadcasts was to maintain public morale, support the war effort, and boost the morale of allied countries. One of the BBC's biggest challenges during the war was balancing its commitment to providing accurate and reliable information with the government's propaganda demands. Additionally, as a trusted broadcasting institution, the BBC had to continue its innovations to maintain its reliability and public trust. It has been observed that the BBC frequently faced censorship during this period. The British government established various censorship mechanisms to prevent the broadcast of news that could negatively impact the war effort or demoralize the public. The BBC had to navigate these censorship practices and often clashed with the government over broadcasting policies. Despite the government's censorship demands, the BBC sometimes resisted to uphold the principle of independent broadcasting, resulting in significant achievements that will be examined in this study. The purpose of the thesis is to detail how these conflicts and censorship practices shaped the BBC's broadcasting policies and its efforts to maintain its independence. The examination, using as many officially published primary sources by the BBC as possible, aims to understand the BBC's wartime broadcasting strategies, propaganda techniques, and the challenges it faced. In this context, the thesis will thoroughly explore the role of the BBC during World War II and the impact of this role on public opinion. By providing a historical perspective on the BBC's wartime broadcasting policies, its relationship with the government, and censorship practices, the thesis will contribute significantly to understanding the relationship between media and propaganda.