Mehmet Âkif Ersoy (1873-1936)
Mehmet Âkif Ersoy (1873-1936)
- Tez No: 922250
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER GÖLEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyografi, Biography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 475
Özet
Mehmet Âkif, hakkında en çok yazı yazılan kişilerdendir. Böyle olmasına rağmen tarih araştırmacıları tarafından kapsamlı bir biyografisinin hazırlanmadığı tespit edilmiştir. Bundan dolayı“Mehmet Âkif Ersoy (1873-1936)”adlı doktora tezi ile bu eksiklik giderilerek milli şairimizin kapsamlı bir biyografisinin tarih ilminin metodları göz önünde bulundurularak hazırlanması amaçlanmıştır. Çalışmada Osmanlı Devletinin son dönemi ve Cumhuriyet'in ilk yıllarına şahitlik eden hayatı boyunca sıkıntılarla mücadele eden, eserlerinde toplumun sesi olan ve milli marşın şairi olan Mehmet Âkif Ersoy'un hayatı, eserleri, Türk tarihi ve Türk edebiyatındaki yeri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Mehmet Âkif Ersoy'un hayatını kapsamlı olarak ortaya koymak, onun daha iyi anlaşılmasına büyük katkı sağlayacaktır. Mehmet Âkif Ersoy ile ilgili çalışılan tezlere, makalelere, araştırmalara bakıldığında Mehmet Âkif Ersoy'un genellikle edebî ve dinî yönünün eserlerine nasıl yansıdığının ele alındığı görülmektedir. Bu çalışmayla Mehmet Âkif Ersoy'un hayatı, eserleri, düşünceleri, şahsiyeti gibi birçok özelliği belgelerle ve özellikle yakın arkadaşlarının kaleminden çıkan anlatımları kaynak alınarak, detaylı bir şekilde incelenmiştir. Yaşadığı dönem devletin en sıkıntılı dönemlerine rastgelen Âkif'in hayatını ve eserlerini okurken dönemin siyasal, sosyal ve kültürel durumu hakkında da bilgi sahibi olunacaktır. Bu çalışma, Mehmet Âkif Ersoy üzerine tarih alanında yapılmış kapsamlı bir inceleme olarak hem Âkif'i tanımak isteyenlere hem de dönem hakkında bilgi sahibi olmak isteyen araştırmacılara katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Mehmet Akif is one of the most written-about figures. Despite this, history researchers have detected that a comprehensive biography of his has not been prepared. Therefore, with this doctoral thesis titled ''Mehmet Akif Ersoy (1873-1936)'', this deficiency was resolved by aiming to prepare a comprehensive biography of our national poet using the methods of historical science. The study comprehensively examines the life, works, and place in Turkish history and literature of Mehmet Akif Ersoy, who witnessed the last period of the Ottoman Empire and the early years of the Republic, struggled with hardships throughout his life, and was the voice of society in his works and the poet of the national anthem. Comprehensively revealing Mehmet Akif Ersoy's life will greatly contribute to a better understanding of him. While examining theses, articles, and research conducted on Mehmet Akif Ersoy, it is seen that they generally deal with how his literary and religious aspects are reflected in his works. In this study, Mehmet Akif Ersoy's life, works, thoughts, and personality and many characteristics are examined in detail using documents and especially in the narratives penned by his close friends. While reading the life and works of Akif, whose life coincided with the most troubled periods of the state, the reader will also gain information about the political, social, and cultural situation of the period. This study, as a comprehensive historical examination of Mehmet Akif Ersoy, will contribute to both those who want to know Akif and researchers who want to get information about the period.