Dijital ebeveyn farkındalık psikoeğitim programının ebeveynlerin dijital farkındalığına etkisi
The effect of digital parent awareness psychoeducation program on parents' digital awareness
  1. Tez No: 922249
  2. Yazar: CENGİZ YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK YÜKSEL SIVACI, PROF. DR. FİRDEVS SAVİ ÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı dijital ebeveyn farkındalık psikoeğitim programının ebeveynlerin dijital farkındalığına etkisini incelemektir. Araştırmada ön-test, son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında Burdur İli Merkez İlçesindeki bir ilkokulda 6-10 yaş aralığında çocuğu bulunan anne ve babalar oluşturmuştur. Araştırmanın bağımsız değişkeni,“Dijital Ebeveyn Farkındalık Psikoeğitim Programı”, bağımlı değişkeni ise dijital farkındalık düzeyidir. Araştırmanın örneklemini deney grubunda 15 ve kontrol grubunda 15 olmak üzere toplam 30 ebeveyn (26 anne ve 4 baba) oluşturmuştur. Araştırmada veriler kişisel bilgi formu ve dijital ebeveynlik farkındalık ölçeği ile elde edilmiştir. Hem deney, hem de kontrol grubu anne-babalara çalışma başlangıcında onamları alındıktan sonra ön test olarak Manap ve Durmuş (2020), tarafından geliştirilen 16 madde ve 4 alt boyuttan oluşan dijital ebeveynlik farkındalık ölçeği ve kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Ön test sonrası deney grubuna araştırmacı tarafından geliştirilen her biri 90 dakika olan 8 oturum süren psikoeğitim programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna deney süreci sona erene kadar herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Psikoeğitimin bitiminden iki hafta sonra deney ve kontrol grubuna son test ve 6 hafta sonra deney grubuna izleme testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, deney grubundaki anne ve babaların dijital ebeveynlik farkındalık ölçeği 'nden aldıkları ön test ve son test puanlarında anlamlı fark olduğu bulunmuştur. Dijital ebeveynlik psikoeğitim programı' nın ebeveynlerin verimli kullanım ve risklerden korunma düzeyini artırdığı, olumsuz model olma ve dijital ihmal düzeylerini azalttığı ve 6 hafta sonrasında da etkinin korunduğu belirlenmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular literatür kapsamında tartışılarak ruh sağlığı çalışanlarına ve araştırmacılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of a digital parental awareness psychoeducation program on parents' digital awareness. A quasi-experimental design with a pre-test, post-test control group was used in the study. The universe of the study consisted of mothers and fathers with children between the ages of 6-10 in a primary school in the Central District of Burdur Province in the 2023-2024 Academic Year. The independent variable of the study was“Digital Parental Awareness Psychoeducation Program”and the dependent variable was the level of digital awareness. The sample of the study consisted of 30 parents (26 mothers and 4 fathers), 15 in the experimental group and 15 in the control group. The data in the study were obtained with the personal information form and the digital parenting awareness scale. The digital parenting awareness scale consisting of 16 items and 4 sub-dimensions and the personal information form developed by Manap and Durmuş (2020) were applied to both the experimental and control group parents as a pre-test after their consents were obtained at the beginning of the study. After the pre-test, a psychoeducation program developed by the researcher for 8 sessions, each lasting 90 minutes, was applied to the experimental group. No application was made to the control group until the end of the experimental process. A post-test was applied to the experimental and control groups two weeks after the end of the psychoeducation, and a follow-up test was applied to the experimental group 6 weeks later. As a result of the research, it was found that there was a significant difference in the pre-test and post-test scores of the mothers and fathers in the experimental group from the Digital Parenting Awareness Scale. It was determined that the Digital Parenting Psychoeducation Program increased the level of parents' efficient use and protection from risks, reduced the levels of negative modeling and digital neglect, and the effect was maintained after 6 weeks. The findings obtained within the scope of the research were discussed within the scope of the literature and suggestions were presented for mental health professionals and researchers.