6 Şubat depremi sonrası dayanışmayı okumak: Burdur ili örneği
Reading solidarity after the February 6 earthquake: The case of Burdur province
- Tez No: 922258
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Dayanışma en temel anlamı ile toplumda ortak çıkarlara, ortak değerlere, ortak inançlara ve ortak duygular ışığında ortaya çıkan eylem olarak tanımlanmaktadır. Bu bağlamda bu çalışma deprem sonrası yardım faaliyetlerini“Karşılıklı Yardımlaşma”kavramı üzerinden ele almaktadır. Karşılıklı yardımlaşma, anarşist düşünür olan Kropotkin'in ortaya attığı bir kavramdır. Kropotkin, karşılıklı yardımlaşmanın insanın içinde olan bir dürtü olduğunu ifade eder. Karşılıklı yardımlaşma hayvanlar arasında türlerin yaşamlarının devamı için gerekli olduğu kadar; insanlar arasında da insanın gelişmesi için önemlidir. Karşılıklı yardımlaşma, insanın içinde bulunan doğal bir dürtüdür. Kropotkin insanların, birbirleri için karşılıklı yardımlaştıkları görüşündedir. 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli deprem, Türkiye'nin 11 ilini etkilemiştir. Sonrasında hemen hemen bütün illerde yardım faaliyetleri gerçekleşmiştir. Gerçekleşen yardım faaliyetleri gerek formel kurumlar desteğinde gerekse de enformel kurumlar desteğinde gerçekleşmiştir. Bu süreçte formel kurumlardan tamamen bağımsız olarak, vatandaşlar da örgütlenmiş ve bireysel ve grup olarak da yardı faaliyetleri gerçekleştirmişlerdir. Bu çalışma, vatandaşların bireysel olarak katılım gösterdiği dayanışma ağı özelinde ele alınmıştır. Çalışmada, gönüllü olarak katılım gerçekleştiren 20 görüşmeci ile görüşme formu üzerinden nitel bir araştırma gerçekleşmiştir. Gönüllülerin resmi kurumlardan destek almamaları dikkate alınmış olup, gerçekleştirdikleri yardım faaliyetleri, Kropotkin'in karşılıklı yardımlaşma kavramı ekseninde analiz edilmiştir. Bu bağlamda çalışmada öncelik olarak dayanışma kavramı, literatür taraması ile ele alınmıştır. Sonrasında karşılıklı yardımlaşma kavramı ekseninde anarşizm ideolojisi ve Kropotkin anarşizmi literatür taraması ile ele alınmış olup; karşılıklı yardımlaşma kitabının analizine de yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise görüşmecilerin ifadeleri doğrultusunda karşılıklı yardımlaşma kavramı ile analiz gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In its most basic meaning, solidarity is defined as an action that emerges in the light of common interests, common values, common beliefs and common feelings in society. In this context, this study examines the post-earthquake relief activities through the concept of Mutual Aid. Mutual aid is a concept put forward by the anarchist thinker Kropotkin. Kropotkin states that mutual aid is an impulse within human beings. Mutual aid is as important among animals for the survival of the species as it is among human beings for human flourishing. Mutual aid is an inherent and natural human impulse. Kropotkin is of the view that people mutually help each other. On February 6, 2023, an earthquake centered in Kahramanmaras affected 11 provinces in Turkey. Afterwards, relief activities took place in almost all provinces. Relief activities took place both with the support of formal institutions and informal institutions. In this process, completely independent of formal institutions, citizens also organized themselves and carried out individual and group charitable activities. This study focuses on the solidarity network in which citizens participated individually. In the study, a qualitative research was conducted through an interview form with 20 interviewees who participated voluntarily. It was taken into consideration that the volunteers did not receive support from official institutions, and the aid activities they carried out were analyzed on the axis of Kropotkin's concept of mutual aid. In this context, the concept of solidarity was first analyzed through a literature review. Afterwards, the ideology of anarchism and Kropotkin's anarchism in the axis of the concept of mutual aid were discussed through a literature review, and the analysis of the book Mutual Aid was also included. In the last part of the study, the concept of mutual aid was analyzed in line with the statements of the interviewees.