Kadın cinayetleri sonrası mağdur yakınlarının deneyimlerinin avukatlar perspektifinden değerlendirilmesi
Evaluation of the experiences of relatives of victims after femicide from the perspective of lawyers
  1. Tez No: 922257
  2. Yazar: NESİBE GÜL TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dünyada ve ülkemizde çok ciddi boyutlara ulaşan kadına yönelik şiddetin en tehlikeli noktası olan kadın cinayetlerinde mağdur yakınlarının yaşadıkları deneyimleri belirlemek önemlidir. Kadın cinayetleri sonrası mağdur yakınları ile en yakın ve uzun süreli iletişimde olan avukatların bu alanda ki deneyimlerinin belirlemek önemlidir. Bu çalışma; kadın cinayetleri sonrasında geride kalanlara yönelik verilen hizmetlerin anlık müdahale odaklı olduğu, bütüncül bir bakış açısı içermediği gözlemlenmiş ve geride kalanların uzun vadede karşılaşabileceği sorunların psikolojik, sosyal, ekonomik ve hukuki gibi farklı sorun alanlarından olabileceği göz önünde bulundurularak, cinayet sonrası mağdur yakınlarının adli süreçteki temsilcisi olan ve yakınları ile birebir temas halinde olan avukatları aracılığı ile mağdur yakınlarının deneyimlerinin ve ihtiyaçlarının araştırılması amacıyla Nisan ve Ağustos ayları arasında 13 avukata yarı yapılandırılmış formda bulunan 24 soru aracılığıyla derinlemesine görüşme yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Çalışma, niteliksel araştırma tasarımlarından biri olan fenomenolojik yaklaşım kullanılarak yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda mağdur yakınlarının deneyimlerine ilişkin elde edilen veriler kategoriler altında toplanmış ve değerlendirme yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, kadın cinayeti sonucu öldürülen kadınların büyük çoğunluğunun duygusal ilişki içerisinde olduğu erkekler tarafından öldürüldüğü, cinayet öncesi dönemde şiddete maruz kaldığı ancak sosyal destek eksikliği nedeni ile başvuruda bulunmaktan çekince duydukları, öldürülen kadınların çoğunun çocuklarının bulunduğu ve annenin baba fail tarafından öldürülmesi durumunda çocukların karşı karşıya kaldığı birçok sorun bulunduğu, mağdur yakınlarının cinayet sonrası dönemde farklı ihtiyaçlarının ortaya çıktığı, yaşanan ölümün kabullenilememesi ve adalet arayışı durumlarıyla karşı karşıya kaldıkları, kadın cinayeti haberlerinin basına ve sosyal medyaya yansıması ile mahremiyet hakkı ihlali yaşadıkları ancak bu sürecin olumlu ve olumsuz yanlarının bulunduğu verileri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is important to determine the experiences of the relatives of the victims in femicides, which is the most dangerous point of violence against women, which has reached very serious dimensions in the world and in our country. It is important to determine the experiences of lawyers, who are in the closest and long-term communication with the relatives of victims after femicides, in this field. This study was conducted through in-depth interviews with 13 lawyers between the dates of April and August with the aim of investigating the experiences and needs of the relatives of the victims through their lawyers, who are the representatives of the relatives of the victims in the judicial process and who are in one-to-one contact with the relatives of the victims after the murder, by means of 24 questions in a semi-structured form. The study was conducted using a phenomenological approach, one of the qualitative research designs. As a result of this study, the data obtained regarding the experiences of the relatives of the victims were categorized and evaluated. As a result of the analysis, it was found that the majority of the women who were murdered as a result of femicide were killed by men with whom they had an emotional relationship, that they were exposed to violence in the pre-murder period but hesitated to apply due to lack of social support, that most of the murdered women had children and that there were many problems faced by children when the mother was killed by the father perpetrator, The data were obtained that the relatives of the victims had different needs in the post-murder period, that they faced situations of unacceptance of the death and the search for justice, that they experienced a violation of the right to privacy with the reflection of the news of femicide in the press and social media, but that this process had positive and negative aspects.