Engelli turizmi ile ilgili araştırmaların bibliyometrik analizi: Web of Scıence örneği
Bibliometric analysis of research on disabled tourism: Example of Web of Science
- Tez No: 922264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU ONGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışmanın amacı, nicel bibliyometrik metodlarla engelli turizmi ile alakalı bilimsel yayın türlerindeki güncel durumu ortaya koymaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için“disabled tourism”sözcüğü Web of Science veri tabanında tüm alanlarda taratılmış ve 2000- 2024 yılları arasında 438 yayına ulaşılmıştır. Görsel haritalama ve ağ (düğüm) analizleri için çevrimiçi VOSviewer ve Bibliometrix R paket programının Biblioshing arayüzü kullanılılarak istatistiksel analizler yapılmıştır. Microsoft Excel desteği ile de analiz tamamlanmıştır. Araştırmanın bulgularında 438 yayının ,13.192 adet kaynakçadan istifade ederek kaleme alındığı ve ortalama kaynakça sayısının 30.119 olduğu tespit edilmiştir. 304 çeşitte yayın kaynağı (kitap, dergi vb.) üzerinden yayınlanan bilimsel çalışmaların, 1.248 yazar tarafından ortaya koyulduğu görülmektedir. Tek yazarlı çalışma sayısı 78 adettir. Engelli turizm ile ilgili çalışmalarsa yazarların tercih ettiği sözcük sayısı 1.458 adettir. Araştırmalarda en fazla tekrar eden anahtar kelime“Disability”(n=71), engelli turizmi araştırmalarına katkı sağlayan, alanın en büyük pay sahibi ülke Güney Kore ve yapılan bilimsel üretimle alanında otorite kurum ise Aveiro Üniversitesidir. En üretken ve en yüksek bilimsel etkiye sahip yazar Simon Dacry olarak tespit edilmiştir. Sustainability Dergisi yayınlanmış bulgular bakımından ilk sırada yer almasına rağmen bu alanda en fazla atıf alan Tourism Management Dergisinin olduğu saptanmıştır. Engelli turizmine ilişkin verilerin Bradford Yasası'na uyum sağladığı, ancak Lotka Yasası'ndan saptığı tespit edilmiştir. Ayrıca Zipf Yasası'nın uygulanması sonucunda beklenen bulgularla çeliştiği ortaya çıkmıştır. Engelli turizmi araştırmalarında yeni bir boyut açan bu çalışma, alanın kuramsal ve empirik yapısını güçlendirecektir. Alanın gelecekteki araştırma gündeminin belirlenmesinde yol göstereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal the current status of scientific publication types related to disabled tourism using quantitative bibliometric methods. In order to achieve this aim, the word“disabled tourism”was scanned in all areas of the Web of Science database and 438 publications were reached between 2000 and 2024. Statistical analyses were performed using online VOSviewer and Bibliometrix R package program Biblioshing interface for visual mapping and network (node) analyses. The analysis was also completed with Microsoft Excel support. In the findings of the study, it was determined that 438 publications were written using 13,192 references and the average number of references was 30,119. It was seen that scientific studies published on 304 types of publication sources (books, journals, etc.) were presented by 1,248 authors. The number of single-authored studies was 78. In studies related to disabled tourism, the number of words preferred by the authors was 1,458. The most repeated keyword in the research is“Disability”(n=71), the country that contributes to disabled tourism research, has the largest share in the field, South Korea, and the authority institution in the field with scientific production is the University of Aveiro. The most productive and highest scientific impact author was determined as Simon Dacry. Although Sustainability Journal ranks first in terms of published findings, it was determined that Tourism Management Journal is the most cited in this field. It was determined that the data on disabled tourism complies with Bradford Law, but deviates from Lotka Law. In addition, it was revealed that the expected findings as a result of the application of Zipf Law contradicted. This study, which opens a new dimension in disabled tourism research, will strengthen the theoretical and empirical structure of the field. It is thought that it will guide the determination of the future research agenda of the field.