Ücretli ev içi hizmette çalışan kadınların deneyimleri ve gündelik direniş biçimleri: Taktikler ve stratejiler
Experiences and everyday form of resistance of women working in paid domestic service: Tactics and strategies
  1. Tez No: 922263
  2. Yazar: KÜBRA GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL TİMURTURKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Doğal, gündelik ve sıradan olarak tanımlanan gündelik hayat, cinsiyet temelli eşitsizliklerin yeniden üretildiği ve deneyimlendiği pratikleri içinde barındırır. Bu pratikler ev içi alanda daha görünür hale gelerek kadınlık normunu belirlemekte ve cinsiyet rollerinin farklılaşmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla özel alanla özdeşleştirilen kadınların ev içindeki emekleri görünmez kılınırken, ücretli başka bir evde sergiledikleri emekleri de diğer emek biçimlerine göre değersizleştirilmektedir. Kadınlar, hem kendi ücretsiz ev içi emeklerinde hem de ücretli olarak gittikleri ev içi hizmetlerinde farklılaşan cinsiyet rollerini ve tahakküm ilişkilerini deneyimleyerek, kendi özneliğini yeniden inşa etmektedirler. Buradan hareketle söz konusu bu çalışma; ücretli ev içi hizmette çalışan kadınların gündelik rutinini tesis etme, sürdürme ve koruma pratiklerinin neler olduğuna odaklanarak,“ev”mitinin yarattığı kırılganlığı sorunsallaştırmayı amaçlamaktadır. Bu kırılganlığın yarattığı güç ve iktidar ilişkileri ile baş etme“stratejilerinin”ve“mikro direniş”biçimlerinin neler olduğunu araştırmak çalışmanın temel amacı arasında yer almaktadır. Direnme, temel anlamda insanların gündelik hayatlarından sürekli olarak karşılaştıkları iktidar ilişkileri içinde yaşadığı zorluk, baskı ve haksızlıklara karşı varlığını sürdürebilmek için vermiş olduğu bir mücadele biçimidir. Çalışmanın amacı kapsamında amaçlı örneklem yöntemi ile seçilen ve Muğla'nın Ortaca ilçesinde yaşayan ücretli ev hizmeti veren 20 kadın ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmeler belli temalar ve alt kodlar doğrultusunda kategorize edilerek tartışılıp yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Daily life, which is defined as natural, everyday and ordinary, contains practices in which gender-based inequalities are reproduced and experienced. These practices become more visible in the domestic sphere and determine the norm of femininity and differentiate gender roles. Therefore, while women's domestic labour, which is identified with the private sphere, is rendered invisible, their paid domestic labour is devalued compared to other forms of labour. Women reconstruct their subjectivity by experiencing differentiated gender roles and relations of domination both in their own unpaid domestic labour and in their paid domestic services. From this point of view, this study aims to problematise the fragility created by the myth of 'home' by focusing on the practices of establishing, maintaining and protecting the daily routine of women working in paid domestic service. The main aim of the study is to investigate the 'strategies' and forms of 'micro-resistance' to cope with the power and power relations created by this vulnerability. Resistance is basically a form of struggle that people give in order to survive against the difficulties, oppression and injustices they experience in power relations that they constantly encounter in their daily lives. Within the scope of the purpose of the study, in-depth interviews were conducted with 20 women who were selected by purposeful sampling method and who provide paid domestic service living in Ortaca district of Muğla. The interviews were categorised, discussed and interpreted in line with certain themes and sub-codes.