6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin iklim okuryazarlığı
Climate literacy of 6th, 7th and 8th grade students
- Tez No: 922265
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM IRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ortaokul 6, 7 ve 8. Sınıf öğrencilerinin iklim okuryazarlığı düzeyinin ölçülmesine yönelik araştırmada, ortaokul öğrencilerinin iklim okuryazarlığı düzeyini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için de yabancı dilde geliştirilen ölçek adapte edilmiştir. Bu bağlamda Quarderer ve Fulmer (2019) 'in geliştirdiği 5'li likert tipinde 20 maddeden oluşan İklim Okuryazarlık Ölçeği Türkçeye adapte edilmiştir. Orjinal ölçek, hem ölçeğin dilini hem de Türkçeyi çok iyi bilen 2 İngilizce öğretmeni tarafından ayrı ayrı Türkçeye çevrilmiştir. Ölçek çevirisi, iklim bilimi alanında çalışma yapan ve her iki dili iyi bilen 2 akademisyen tarafından incelenerek görüşleri doğrultusunda düzenlenmiştir. Çevrilmiş ölçek uygulamaya hazır hale getirilerek ölçek yönergesinin yerleri ve biçimi tayin edilmiştir. Daha sonra elde edilen iklim okuryazarlığı ölçek formu araştırmaya katılan ortaokul öğrencilerine uygulanmıştır. Bu çalışmada nicel araştırmalardan tarama araştırması kullanıldı. Araştırmanın örneklemi 2022-2023 eğitim öğretim döneminde Afyonkarahisar ili Dinar ilçesinde eğitim görmekte olan altı, yedi ve sekizinci sınıf seviyesindeki 1072 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışma kapsamında toplanan anketlerin veri analizinde ise SPSS 25.0 ve AMOS programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde ilk evrede normal dağılım ve güvenirlik seviyeleri ölçülmüştür. Veri analizi neticesinde ölçeğin güvenirliğine yönelik ölçülen Cronbach Alpha iç tutarlık katsayısı 0.83 olarak bulunmuştur. Araştırma kapsamında kullanılan ölçeğin geçerliğinin belirlenmesi için AMOS programında Doğrulayıcı Faktör Analizi kullanılmıştır. Doğrulayıcı Faktör analizi sonucunda, ölçeğin tek faktörlü yapısı doğrulanmış ve uyum indeksleri incelenmiştir. İklim okuryazarlığı ölçeğine uygulanan DFA sonucunda elde edilen uyum indeksleri incelendiğinde, değerlerin tamamının kabul edilebilir uygunluk düzeyine sahip olduğu görülmüştür. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, ortaokul öğrencilerinin iklim okuryazarlığı düzeyinin belirlenmesinde kullanılan ölçeğin geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu ortaya konulmuştur. Bu bağlamda, Türkçeye uyarlanan İklim Okuryazarlığı Ölçeğinin ortaokul öğrencilerine uygulanabilir bir ölçme aracı olduğu belirlenmiş, uygulamaya yönelik önerilerde bulunulmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, araştırmaya katılanlar iklim konularına ilgi düzeylerinin %6,7'si çok az, %31,3'ü az, %52,6'sı yeteri kadar, %9,4'ü çok fazla olduğunu belirtmektedir. İklim konularına ilgi düzeyi az olan, yeteri kadar olan ve çok fazla olan katılımcıların iklim okuryazarlığı düzeylerinin iklim konularına ilgi düzeyi çok az olan katılımcılardan anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür. Katılımcıların iklim konularında endişe düzeyi çok az olan, az olan, yeteri kadar olan ve çok fazla olan şeklinde incelendiğinde, iklim konusunda endişenin arttıkça iklim okuryazarlığı düzeyinin de anlamlı bir şekilde arttığı görülmektedir. Araştırmaya katılanların iklim okuryazarlığı düzeylerinin orta düzeyin üstünde olduğu tespit edilmiştir. Sekizinci sınıftaki katılımcıların iklim okuryazarlığı düzeylerinin altıncı sınıftaki katılımcılardan daha yüksek olduğu görülmektedir. Katılımcıların cinsiyetlerine göre iklim okuryazarlığı düzeylerine bakıldığında, kız öğrencilerin erkek öğrencilerden daha yüksek olduğu görülmektedir. Fen Bilimleri not ortalaması 90-100 olan katılımcıların ve 80-89 arasında olan katılımcıların toplam iklim okuryazarlığı düzeylerinin yüksek olduğu görülmektedir. Not ortalaması 70-79, 60-69 ve 60 altında olan katılımcılarda bu düzeyin daha düşük olduğu görülmektedir. İklim okuryazarlığı düzeylerinin çevre eğitimi ve iklim değişikliği dersi alma durumuna göre istatistiksel açıdan anlamlı seviyede farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Bu yüzden ortaokul seviyesinde verilen çevre eğitimi ve iklim değişikliği dersinin yaygınlaştırılması ve amacına uygun olarak dersin verimli bir şekilde işlenmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In the research on measuring the climate literacy of 6th, 7th and 8th grade secondary school students, it was aimed to determine the climate literacy level of secondary school students. To achieve this goal, the scale developed in a foreign language was adapted. In this context, the Climate Literacy Scale, consisting of 20 items of 5-point Likert type developed by Quarderer and Fulmer (2019), was adapted to Turkish. The original scale was translated into Turkish separately by 2 English teachers who knew both the language of the scale and Turkish very well. The scale translation was reviewed and edited in line with the opinions of 2 academicians who work in the field of climate science and know both languages well. Then, the resulting climate literacy scale form was applied to the secondary school students participating in the research. In this study, survey research from quantitative research was used. The sample of the study consists of 1072 students in the sixth, seventh and eighth grades studying in Dinar district of Afyonkarahisar province in the 2022-2023 academic year. SPSS 25.0 and AMOS programs were used in the data analysis of the surveys collected within the scope of the study. In the first stage of the data analysis, normal distribution and reliability levels were measured. As a result of the data analysis, the Cronbach Alpha internal consistency coefficient measured for the reliability of the scale was found to be 0.83. Confirmatory Factor Analysis was used in the AMOS program to determine the validity of the scale used within the scope of the research. As a result of the Confirmatory Factor Analysis, the single-factor structure of the scale was confirmed and the fit indices were examined. When the fit indices obtained as a result of the CFA applied to the climate literacy scale were examined, it was seen that all of the values had an acceptable fit level. According to the findings obtained in the research, it was revealed that the scale used to determine the climate literacy level of secondary school students was a valid and reliable measurement tool. In this context, it was determined that the Climate Literacy Scale adapted to Turkish was a measurement tool applicable to secondary school students, and suggestions were made for implementation. According to the findings of the research, 6.7% of the participants stated that their level of interest in climate issues was too little, 31.3% stated that it was not enough, 52.6% stated that it was sufficient, and 9.4% stated that it was very high. It was observed that the climate literacy levels of participants with low, sufficient and very high interest in climate issues were higher than the participants with very low interest in climate issues. When the participants' level of concern about climate issues is analyzed as very little, little, enough and very much, it is seen that as the concern about climate increases, the level of climate literacy increases significantly. It was determined that the climate literacy levels of the research participants were above the medium level. It is seen that the climate literacy levels of eighth grade participants are higher than sixth grade participants. When the climate literacy levels of the participants are examined according to their gender, it is seen that female students are higher than male students. It is seen that the total climate literacy levels of the participants with a Science GPA of 90-100 and the participants with a GPA of 80-90 are high. İt is seen that this level is lover in participants whose grade point average is 70-79, 60-69 and below 60. It was determined that climate literacy levels did not show a statistically significant difference depending on whether they took environmental education and climate change courses. Therefore, it is important to disseminate the environmental education and climate change course given at the secondary school level and to teach the course efficiently in accordance with is purpose.