1950-2000 yılları arasında tarım politikalarındaki dönüşümün iç göçe ve gıda güvencesine etkisi
The impact of the transformation in agricultural policies between 1950-2000 on internal migration and food security
- Tez No: 922269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1950-2000 yılları arasında Türkiye'de uygulanan tarım politikalarının, kırsal yerleşim yerlerinden kente doğru oluşan göç dalgasına ve gıda güvencesine yansıma durumunu saptamaktır. 1950 yılında Marshall Yardımları ile tarım sektöründe modernizasyon, otomasyon ve girdiler artmış, yardımlar, yabancı uzmanların belirlediği alanlarda harcandığı için uzun vadede tahmin edilen faydayı sağlamamıştır. Devletin destekleyici rolünü terk ederek liberal politikalara geçmesi sonucu tarımda yapılanma yoluna gitmesi ve tarımsal desteklerin azalması kırsal bölgelerde tarım sektörüyle uğraşan kesimi olumsuz etkilemiştir. Özelleştirmelerle birlikte yerli, küçük ölçekli üreticinin üretim potansiyelleri engellenmiştir. Tarımda yapılanma politikasıyla kamu tekelinin, korumacı politikaların ve yabancı sermaye yatırımlarına dair kısıtlamaların kaldırılmasıyla çiftçiye verilen destek azalırken, çiftçinin üretim yapması zorlaşmıştır. Kırsalda geçim kaynaklarının sınırlı olması, temel geçim kaynağı tarım olan köylünün desteklenmemesi, köylüyü iş aramak amacıyla şehre göç etmeye itmiştir. Bu göç ile birlikte tarımsal üretim yapan nüfus azalmıştır. Gıda ürünlerinin tarımsal üretime bağlı olmasından dolayı tarımsal üretim yapan nüfusun azalması gıda güvencesini olumsuz etkilemektedir. Ülkemizde üretimin desteklenerek kendine yeterliliğini arttırmak, tarımsal verimliliği yükseltmek, tarım- üretim teknolojisini geliştirmek yerine dış alımın arttırılması, üretimde yetersizliğe ve dışa bağımlı hale gelmeye neden olan politikalar güdülmesi, ülkenin gıda güvencesini ve gıda güvenliğini olumsuz yönde etkilemiştir. Gıda güvenliği problemi, doğrudan üretilen gıda ürünlerinin kalitesi ve ulaşılabilirliği ile ilgili olması sebebiyle tarım politikaları ve çiftçilere verilen desteklerin gıda güvenliği üzerinde doğrudan bir etkisi olmuştur. Bu etkileri gözlemlerken gıda ürünlerinin yıldan yıla artan ithalat oranları dikkate alınmıştır. Veriler için DPT, TÜİK, FAO ve diğer kaynaklardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the impact of the agricultural policies implemented in Turkey between 1950 and 2000 on the wave of migration from rural to urban areas and on food security. In 1950, with the Marshall Aid, modernization, automation and inputs increased in the agricultural sector; however, since the aid was spent in areas determined by foreign experts, it did not provide the expected benefits in the long run. As the state abandoned its supportive role and switched to liberal policies, the restructuring of agriculture and the decrease in agricultural support negatively affected the agricultural sector in rural areas. With privatizations, the production potentials of local, small-scale producers were blocked. With the removal of the public monopoly, protectionist policies and restrictions on foreign capital investments with the restructuring policy in agriculture, support for farmers decreased, making production more challenging for farmers. The limited livelihoods in rural areas and the lack of support for peasants whose main source of livelihood is agriculture pushed them to migrate to the city in search of work. With this migration, the population engaged in agricultural production has decreased. Since food products depend on agricultural production, the decrease in the population engaged in agricultural production has a negative impact on food security. In our country, instead of increasing self-sufficiency by supporting production, increasing agricultural productivity, improving agriculture-production technology, increasing foreign procurement, pursuing policies that cause inadequacy in production and becoming dependent on foreign countries have negatively affected the food security and food safety of the country. Since the problem of food security is directly related to the quality and accessibility of food products, agricultural policies and support to farmers have had a direct impact on food security. In observing these effects, the increasing import rates of food products from year to year are taken into account. DPT, TÜİK, FAO and other sources were used for the data.