İnternette haksız rekabetin görünümü
The appearance of unfair competition on the internet
  1. Tez No: 922294
  2. Yazar: ŞEYDA KEYVANOĞLU KOCAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAMLA GÜLSEREN SONGUR HACIGÜZELLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Teknolojinin gelişimi, hayatımızın her alanında büyük değişimlere yol açmış ve internet, bu gelişmelerin en belirgin örneği olarak hayatımızın her noktasına nüfuz etmiştir. Bu etki, ticaretin doğasını da değiştirmiştir. İnternetin etkisiyle ticari faaliyet gösteren kişiler, yeni pazarlama stratejileri ve reklam yöntemlerine yönelmiş, böylece milyonlarca insan ticari faaliyetlerini internet ortamında yürütme fırsatı bulmuştur. Çalışmamızda ele alınan ana konu, internetin gelişimiyle beraber meydana gelen haksız rekabetin sonuçlarıdır. Bu bağlamda, çalışmamızın birinci bölümünde, Türk Ticaret Kanunu'nda yer alan haksız rekabetin tanımı ve kapsamı incelenmiş, özellikle TTK m. 55/1/a hükmünün içeriği üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın ikinci bölümünde, TTK m. 55/1/a hükmünde belirtilen haksız rekabet hallerinin internette nasıl ve hangi şekillerde ortaya çıktığı, yargı kararları ışığında ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Ayrıca, bu tür durumların hukuki açıdan değerlendirilmesi gerektiğinde başvurulabilecek farklı hukuk disiplinleriyle ilgili tartışmalar da incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise haksız rekabet sebebiyle açılabilecek tespit, önleme, eski hale getirme ve tazminat davaları bakımından, bu davalarda yargılama usulü, davacı ve davalı taraflara ilişkin incelemeler ele alınmıştır. İnternette meydana gelen haksız rekabet eylemlerinin tespitinde, bilişim aktörlerinin sorumluluğu önemli bir yer tuttuğu için bu konu detaylı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of technology has led to major changes in every aspect of our lives, and the internet has been the most obvious example of these developments and its expansion in every aspect of our lives. This effect has also changed the nature of trade. With the influence of the internet, people who do business have turned to new marketing strategies and advertising methods, and thus millions of people have had the opportunity to conduct their business activities on the internet. The main topic discussed in our study is the consequences of unfair competition that occurred with the development of the internet. In this context, in the first part of our study, the definition and scope of unfair competition in the Turkish Commercial Code were examined, and especially the content of the provision of TCC article 55/1/a was emphasized. In the second part of our study, how and in what forms the unfair competition situations specified in TCC Article 55/1/a occur on the Internet are discussed in detail in the light of judicial decisions. In addition, discussions on different legal disciplines that can be used when such situations need to be evaluated from a legal perspective are also examined. In the third and final section, the procedures for the trial, the plaintiff and the defendant parties in these cases are discussed in terms of detection, prevention, reinstatement and compensation cases that can be filed due to unfair competition. Since the responsibility of IT actors has an important place in determining unfair competition acts occurring on the Internet, this issue has been examined in detail.