360 derece geri bildirimlerinin örgütsel adalet algısı ve şirket sürdürülebilirliğine etkisi
The effect of 360 degree feedback on organizational justice perception and firm sustainability
  1. Tez No: 922297
  2. Yazar: CEREN AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, orta ve büyük ölçekli şirketlerde sıklıkla uygulanan 360 derece performans değerlendirme sisteminin danışmanlık sektöründeki çalışanların örgütsel adalet algıları ve şirket sürdürülebilirliği üzerindeki etkilerini incelemektedir. Danışmanlık sektöründe, çalışanların sürekli etkileşim içinde olmaları ve takım çalışmasının önemi, bu araştırmada örneklemin bu sektör üzerinden seçilmesinin temel nedenlerini oluşturmuştur. Araştırma, 240 danışmanlık sektörü çalışanı üzerinde nicel araştırma aracı olan anket yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. İlgili anket çalışması; 360 derece geri bildirim, örgütsel adalet algısı ve şirket sürdürülebilirliği konularında oluşturulan ölçeklerden oluşmakta olup 5'li Likert tipi sistemi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, 360 derece performans geri bildirimleri ile örgütsel adalet algıları arasında anlamlı ilişki olduğunu göstermektedir. Çalışanların bu geri bildirimlere dair olumlu algıları, aynı zamanda şirket sürdürülebilirliği ile ilgili algılarında da artışa neden olmaktadır. Etkileşimsel adalet algılarının, şirket sürdürülebilirliği üzerinde belirgin bir etkisi olduğu bulunurken, dağıtım ve prosedürel adalet algılarının etkisi anlamlı olarak gözlemlenmemiştir. Cinsiyet, yaş ve deneyim gibi demografik faktörlerin analizi, belirli gruplar arasında farklı algıların mevcut olduğunu ortaya koymuştur. Yapılan araştırma doğrultusunda ulaşılan sonuca doğrultusunda; 360 derece performans geri bildirimleri, örgütsel adalet algıları ve şirket sürdürülebilirliği arasındaki ilişkiler, organizasyonların çalışan memnuniyeti ve sürdürülebilirlik politikalarını geliştirmeleri açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, danışmanlık sektöründe bu alanlarda yapılan araştırmalar için önemli katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of the 360-degree performance evaluation system, frequently implemented in medium and large-scale companies, on organizational justice perceptions and corporate sustainability among employees in the consulting sector. The continuous interactions among employees and the importance of teamwork in this sector form the primary reasons for conducting this research. The study was carried out with 240 employees from the consulting sector using a quantitative survey method. The survey consists of 3 different scales including 360-degree feedback, organizational justice perception, and corporate sustainability, employing a 5-point Likert scale for evaluation. The findings indicate a statistically significant relationship between 360-degree performance feedback and organizational justice perceptions. Employees' positive perceptions of this feedback also lead to an increase in their perceptions of corporate sustainability. Additionally, a significant relationship was identified between organizational justice perceptions and corporate sustainability. Notably, it was found that interactional justice perceptions have a distinct impact on corporate sustainability, while the effects of distributive and procedural justice perceptions were not statistically significant. Analysis of demographic factors such as gender, age, and experience revealed varying perceptions among specific groups. In conclusion, the relationships among 360-degree performance feedback, organizational justice perceptions, and corporate sustainability are critical for organizations in developing employee satisfaction and sustainability policies. This study aims to provide important contributions to research in these areas within the consulting sector.