Yönetim kurulu üye sayısının şirket performansına etkisi
The effect of board size on firm performance
  1. Tez No: 922295
  2. Yazar: SÜMEYRA ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez, yönetim kurulu üye sayısının şirket performansı üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırma, 2019-2023 yılları arasında Türkiye'de faaliyet gösteren halka açık şirketlerin finansal verilerini temel almıştır. Çalışmada, yönetim kurulu üye sayısının aktif kârlılık, Tobin Q, hisse getirisi, satış büyümesi, özkaynak kârlılığı, temettü verimi ve halka açıklık oranı üzerindeki etkileri istatistiksel analizler yoluyla değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre yönetim kurulu büyüklüğü ve bağımsız yönetim kurulu üyesi ile şirketlerin performans göstergeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Yalnızca yönetim kurulu büyüklüğü ile temettü verimi arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Bu da büyük şirketlerde temettü dağıtımının daha yüksek olabileceği şeklinde yorumlanmıştır. Literatürle uyumlu bir şekilde, yönetim kurulu yapısının diğer faktörlerle birlikte değerlendirilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, yönetim kurulu üye sayısının performansa etkisini anlamak için hem uygulamaya hem de literatüre katkı sağlayarak, gelecekteki araştırmalar ve uygulamalara yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of board size on firm performance. The research is based on the financial data of publicly traded companies operating in Turkey between 2019 and 2023. The study evaluates the effects of board size on key performance metrics such as return on assets, Tobin's Q, stock returns, sales growth, return on equity, dividend yield, and public float ratio through statistical analyses. According to the findings of the research, no statistically significant relationship was found between board size, the number of independent board members, and the performance indicators of companies. However, a significant and positive relationship was identified only between board size and dividend yield. This suggests that larger companies may have higher dividend payouts. In line with the literature, it is emphasized that the board structure should be evaluated together with other factors. As a result, this study contributes to both practice and literature by providing insights into the effect of board member numbers on performance, offering suggestions for future research and practices.