STEM SOS modelinin 7. sınıf fen bilimleri dersinde örnek bir uygulaması: Işığın madde ile etkileşimi
An example application of the STEM SOS model in 7th grade science class: Interaction of light with matter
- Tez No: 922306
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT BAYRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada STEM SOS modeline uygun hazırlanan etkinliklerle yürütülen fen dersinin, öğrencilerin akademik başarı ve STEM'e yönelik tutum üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada yarı deneysel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmanın araştırma grubunu; 2023-2024 eğitim öğretim yılında Malatya ilinde ortaokulda öğrenim gören, 7. sınıf fen bilimleri dersi alan, kontrol ve deney grubu olmak üzere 2 şubede öğrenim gören toplam 42 öğrenci oluşturmaktadır. Deney grubu dersleri STEM SOS modeli etkinlikleriyle gerçekleştirmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi ve STEM tutum ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS yazılım programında analiz edilmiştir. Betimsel istatistiklerin yanı sıra veriler kestirimsel istatistik (Mann-Whitney U ve Wilcoxon sıralı işaretler testi) yöntemleri ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularında öğrencilerinin başarı ve STEM ön test puanlarında anlamlı bir fark olmadığı görülürken başarı ve STEM son test puanlarında ise deney grubu lehine anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır. Mevcut çalışmada gerçekleştirilen STEM SOS etkinlikleri öğretmenler ve araştırmacıların faydalanacağı bir kaynak olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of science lessons conducted with activities designed according to the STEM SOS model on students' academic achievement and attitudes toward STEM. A quasi-experimental research method was used in this study. The research group consists of a total of 42 students studying in two different sections—control and experimental groups—who were enrolled in the 7th-grade science course at a middle school in Malatya during the 2023-2024 academic year. The experimental group received lessons using STEM SOS model activities. As data collection tools, an achievement test developed by the researcher and a STEM attitude scale were used. The data obtained in the study were analyzed using the SPSS software program. In addition to descriptive statistics, the data were analyzed using inferential statistical methods (Mann-Whitney U and Wilcoxon signed-rank tests). The research findings indicated that there was no significant difference in students' pre-test scores for achievement and STEM attitudes, whereas a significant difference in favor of the experimental group was found in the post-test scores. The STEM SOS activities implemented in this study can serve as a valuable resource for teachers and researchers.