Transabdominal preperitoneal (TAPP) herni onarımında trokar yerlerinin karşılaştırılması – prospektif randomize çalışma
Comparison of trocar sites in transabdominal preperitoneal (TAPP) hernia repair – prospective randomized study
- Tez No: 922307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışma, transabdominal preperitoneal (TAPP) herni onarımında üç farklı trokar yerleşim stratejisinin ameliyat süresi, intraoperatif kanama miktarı, postoperatif ağrı düzeyleri ve analjezik ihtiyacı gibi klinik parametreler üzerindeki etkilerini prospektif randomize kontrollü bir tasarımla incelemeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde inguinal herni nedeniyle TAPP onarımı yapılan toplam 165 hasta, randomize şekilde üç gruba ayrıldı. Trokar yerleşim stratejilerine göre belirlenen gruplarda ameliyat süreleri, intraoperatif kanama miktarı, postoperatif ağrı (VAS skorları) ve komplikasyon oranları değerlendirildi. Veriler SPSS 22.0 yazılımı ile analiz edildi. Bulgular: Randomize edilen grupların analizinde demografik verilerde anlamlı bir fark saptanmadı. Ameliyat süreleri incelendiğinde ise en kısa ameliyat süresi Grup 3'te (49.35±5.967 dakika), en uzun süre ise Grup 2'de (81.36±5.967) tespit edildi. Postoperatif ağrı verilerinde Grup 3'teki vas skorları, hem 6. Saatte hem de 24.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the effects of three different trocar placement strategies in transabdominal preperitoneal (TAPP) hernia repair on clinical parameters such as operative time, intraoperative bleeding, postoperative pain levels, and analgesic requirements using a prospective randomized controlled design. Materials and Methods: A total of 165 patients who underwent TAPP hernia repair at Kayseri City Training and Research Hospital were randomly assigned to three groups based on trocar placement strategies. Operative times, intraoperative bleeding volumes, postoperative pain (VAS scores), and complication rates were assessed across the groups. Data were analyzed using SPSS version 22.0. Results: The analysis of the randomized groups revealed no significant differences in demographic data. Regarding operative time, the shortest duration was observed in Group 3 (49.35 ± 5.967 minutes), while the longest duration was recorded in Group 2 (81.36 ± 5.967 minutes).