Teminat amacıyla alacağın devri
Assignment of receivables for security purposes
  1. Tez No: 922308
  2. Yazar: SİMGE SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Teminat amacıyla alacağın devri, İsviçre ve Türkiye banka uygulamasında sıklıkla tercih edilen, karma inançlı işlem niteliğinde bir teminat türüdür. Tüm inançlı işlemlerde olduğu gibi yasa koyucu bu tür bir teminatı düzenlemiş değildir. Ancak bugün gerek doktrinde gerek içtihatlarda inançlı işlemlerin geçerli bir biçimde yapılabileceğine dair herhangi bir şüphe bulunmamakta ve bu bağlamda teminat amacıyla alacağın devri de geçerli olarak kurulabilmektedir. Bu çalışmada, teminat amacıyla alacağın devri üç ana bölümde incelenmiştir. İlk bölümde, konunun genel bir tanıtımına yer vermek amacıyla bu teminat türünün teminat olarak arz ettiği özellikler ile benzer kavramlardan farklarına ve karşılaştırmalı hukukta teminat amacıyla devrine değinilmektedir. İkinci bölümde teminat amacıyla alacağın devrinin yapısı ele alınmakta ve borçlandırıcı işlem basamağı olan teminat (inanç) anlaşması ile tasarruf işlemi niteliğindeki alacağın devri sözleşmesi ayrı ayrı incelenmektedir. Son bölümde ise tarafların bu hukuki ilişkiden doğan hak ve yükümlülüklerine yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The assignment of receivables for security purposes is a type of security that is frequently preferred in Swiss and Turkish banking practice and is a mixed fiduciary transaction. As with all fiduciary transactions, the legislator has not regulated this type of security. However, today, both in the doctrine and case law, there is no doubt that fiduciary transactions can be validly executed, and in this context, the assignment of receivables for security purposes can also be validly established. In this study, the assignment of receivables for security purposes is analyzed in three main sections. In the first part, in order to provide a general introduction of the subject, the characteristics of this type of security, its differences from similar concepts and assignment of receivables for security purposes in comparative law are touched on. In the second part, the structure of the assignment of receivables for security purposes is examined and the security (fiduciary) agreement as promissory transaction and the assignment of receivables contract as dispositive transaction are analyzed separately.The last section includes the rights and obligations of the parties arising from this legal relationship.