İdarenin özel hukuk sözleşmelerinde alacakların devri
Transfer of receivables of the administration within the private law contracts
  1. Tez No: 668503
  2. Yazar: EMİNE SAATCI UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hukuk sistemimizde alacağın devri 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu 183.-194. maddeleri arasında borç ilişkilerinde taraf değişiklikleri bölümünde düzenlenmektedir. Alacağın devri kavramının kanunda tanımı yapılmamakla beraber kanuni düzenlemeler ışığında alacağın devri, alacaklının alacağını üçüncü kişiye ifa, tahsil, teminat, bağış amacıyla borçlunun rızasına gerek olmaksızın kanun, sözleşme veya işin niteliği engel olmadıkça devretmesi olarak tanımlanabilir. Genel hükümlere göre, devrin konusu alacak hakkıdır; kamu düzenine, genel ahlaka, kişilik haklarına aykırı olmadıkça tüm alacaklar devir konusu olabilir ve kural olarak kaynağı fark etmeksizin her türlü alacak devredilebilir. Bu anlamda idarenin özel hukuk sözleşmelerinden doğan alacakların devri de mümkündür. Ancak Kamu idarelerinin, çeşitli sebeplerle gerçekleştirdiği ve borçlu taraf olarak yer aldığı özel hukuk sözleşmelerinde alacağın devri bakımından farklı düzenlemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca borçlunun idare olması sebebiyle borçlunun hukuki durumunun değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Bu çalışma ile 6098 sayılı Borçlar Kanununda düzenlenen alacağın devri kavramının; 4734, 4735 ve 2886 sayılı Kanunlar ve ilgili mevzuat çerçevesinde idarenin özel hukuk sözleşmelerinde görünümünün incelenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The institution of transfer of receivables in our legal system is regulated under the articles 183-194 of the Turkish Code of Obligations No. 6098, under the section of changes to the parties in relations of debt. The concept of the transfer of receivable is not defined in the law, but in the light of the legal regulations, it can be defined as the transfer of receivables by the creditor to a third party, without the consent of the debtor, for the purpose of performance, collection, collateral, donation, provided that it is not impeded by the nature of the work. According to the general provisions, the subject of the transfer is the right to receivable. All receivables may be the subject of the transfer unless they are against the public order, general morality and rights of the person, and as a rule, all receivables can be transferred regardless of the source. In this sense, the transfer of receivables of the administration, arising from the private law contracts is also possible. However, different regulations are needed in terms of the transfer of receivables in private law contracts made by public administrations for various reasons and in which they are the debtor parties. In addition, it is important to evaluate the legal status of the debtor since the debtor is the administration. With this study, it is aimed to apply the concept of transfer of receivables regulated in the law No. 6098 in private law contracts of the administration within the framework of the laws No. 4734, 4735 and 2886 and various legislations.