Organizasyonel öğrenmede yeni bir yaklaşım: Benchmarking
A New approach in organizational learning: Benchmarking
  1. Tez No: 92232
  2. Yazar: ARZU EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
02. Özet Rekabetin en üst düzeyde yaşandığı günümüz endüstri dünyasında, şirketlerin varlıklarını sürdürebilmeleri için müşteri tatmini ve müşteri memnuniyetine yönelerek performanslarını dolayısıyla da rekabet gücünü sürekli artırmaları gerekmektedir. Bir işletmenin performansını artırıp, rekabet gücü kazanmasına yardım edecek mevcut yöntemler içinde benchmarking (kıyaslama), günümüzde en etkin ve rasyonel yönetim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. İşletmeler, gelişmeleri gereken konularda dünya önderi işletmelerle nasıl karşılaştırma yapacaklarını ve dünya çapında kullanılan yöntemleri nasıl sağlayacaklarını belirlemelidirler. Süreç ve sonuçların, etkinlik ve verimlilik yönünden sistematik olarak başka kuruluşlarla karşılaştırılması, en iyi uygulamaların belirlenerek, onlara ulaşılmak için gerekli değişikliklerin yapılması gerekir. Bu tezin amacı, benchmarking kavramını, unsurlarını ve sürecini anlatmaktır. Bu bağlamda, benchmarking süreci dört evre olarak gruplandırılmış ve her evre adım adım açıklanmıştır. Bu evreler; hazırlık evresi, veri toplama ve analiz evresi, uygulama evresi, uygulama sonuçlarının izlenmesi ve geliştirilmesi evresidir. Ayrıca, Türkiye ve Dünya' daki benchmarking uygulamaları hakkında da bilgiler verilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
03. Summary The current highly competitive world of today's industry requires the companies to enhance their performances by favouring the customer pleasure and satisfaction, and thus to strengthen their competition power for existence. Benchmarking has gained acceptance of being an effective management tool among the existing methods to help a company acquire power for rivalry with an increased performance. Enterprises should determine how to compare with world's leading companies in terms of the areas they need development in and how to obtain the world-wide used methods. A comparison of the processes and the outcomes in consideration of the effectiveness and productivity aspects systematically with other enterprises, and making the required changes in order to attain the best performing actions determined as a result of such a comparison has become a must for the companies that aim success. The objective of this paper is to explain the concept of benchmarking by stating its components and the process of its application. In this context, the benchmarking process has been grouped into four phases, each of which has been dealt with one by one throughout the paper. These phases can be named as preparation phase, data collection and analysis phase, application phase, observation and development of the outcomes phase. Besides, information on the benchmarking processes realised throughout Turkey and the world is mentioned inside the paper. VII t£. YÜKSEKÖ?RETİM KUKUL')